Pamiętnik agenta Tomka
        Piszemy Wspomnienia

wtorek, 03 października 2023

Pamiętnik agenta Tomka

Pamiętnik agenta Tomka

(2010-09-20)


Funkcjonariusz Centralnego Biura Antykorupcyjnego znany jako agent Tomek przeszedł na emeryturę i zastanawia się nad napisaniem wspomnień.

Funkcjonariusz Centralnego Biura Antykorupcyjnego znany jako agent Tomek przeszedł na emeryturę i zastanawia się nad napisaniem wspomnień.

TVP Info jako pierwsza podała informację o przejściu Tomasza Małeckiego vel Tomasza Piotrowskiego na emeryturę – nabył uprawnienia po odsłużeniu 15 lat. W wyemitowanym w piątek wywiadzie telewizyjnym agent Tomek powiedział, że być może opisze swoją pracę w CBA. Plotki, że były już funkcjonariusz przygotowuje książkę, krążą od kilku miesięcy.

W pamiętniku agenta Tomka zostałaby umieszczona zapewne była posłanka Beata Sawicka, którą funkcjonariusz występujący pod przykryciem biznesmena miał skłonić do przyjęcia korzyści majątkowej (stu tysięcy złotych) w zamian za ustawienie przetargu na kupno dwuhektarowej działki na Półwyspie Helskim. Afera wybuchła tuż przed wyborami parlamentarnymi w 2007 r. Posłanka twierdziła, że agent Tomek oczarował ją, uwiódł i sterował jej poczynaniami. Znajomość z agentem oznaczała dla Beaty Sawickiej koniec kariery politycznej i kłopoty z wymiarem sprawiedliwości – toczy się przeciwko niej proces o korupcję.
.
Drugą bohaterką pamiętnika agenta Tomka byłaby Weronika Marczuk-Pazura. W ramach rozpracowywania środowiska celebrytów funkcjonariusz bawił się w jej towarzystwie w klubach i drogich restauracjach, podróżował do Kijowa. Kobieta została zatrzymana po przyjęciu od agenta Tomka stu tysięcy złotych, które miały być łapówką za pomoc w dopuszczeniu do prywatyzacji Wydawnictw Naukowo-Technicznych. Marczuk-Pazura twierdziła, że funkcjonariusz CBA próbował ją uwieść, jednak nie uległa jego „maślanym oczom” ani sportowym porsche, którymi jeździł.

Agent Tomek nie zdołał przysporzyć problemów Aleksandrowi Kwaśniewskiemu. Kupiony przez niego za 1,6 mln złotych dom w Kazimierzu nad Wisłą – wbrew domniemaniu CBA – nie należał do byłego prezydenta.

W grudniu ub.r. magazyn „Na Żywo” poinformował, że Weronika-Marczuk Pazura przyjęła ofertę jednego z wydawnictw i pisze książkę na temat swoich relacji z agentem Tomkiem. Miała się ona ukazać już wiosną 2010 r. (ike)

Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>