Pod niemieckimi łóżkami
        Piszemy Wspomnienia

niedziela, 20 czerwca 2021

Pod niemieckimi łóżkami

Pod niemieckimi łóżkami

(2011-01-12)


"Pod niemieckimi łóżkami" ("Unter deutschen Betten") – to tytuł książki pracującej od 12 lat nielegalnie w Niemczech 32-letniej polskiej sprzątaczki, używającej pseudonimu Justyna Polanska.

"Pod niemieckimi łóżkami" ("Unter deutschen Betten") – to tytuł autobiograficznej książki pracującej od 12 lat nielegalnie w Niemczech 32-letniej polskiej sprzątaczki, używającej pseudonimu Justyna Polanska.

Książka, która miała premierę 10 stycznia, wywołała w Niemczech duże zainteresowanie czytelników i mediów. Po sześciu godzinach rozpowszechniania znalazła się wśród stu najczęściej kupowanych książek w Niemczech. O wspomnieniach Justyny Polanskiej pisał tabloid "Bild", z autorką spotkała się dziennikarka opiniotwórczej gazety "Sueddeutsche Zeitung".

Polka przez pryzmat swojej pracy patrzy na kraj i ludzi, u których sprząta. Skłania ją to do poglądu, że w Niemczech liczy się głównie fasada i nie jest ważne, co się za nią kryje. Justyna Polanska opowiada o znaleziskach pod niemieckimi łóżkami: wymiocinach psa, zębach, paznokciu, dawno zdechłym chomiku...

Polska sprzątaczka ironicznie i krytycznie podchodzi do swych pracodawców. Środowa "Rzeczpospolita" zamieszcza jej wypowiedź, w której kobieta skarży się, że Niemcy traktują ją z góry. Zdarza się np., że mężczyźni paradują przy niej nago, także w obecności żony.

Książka ma być dla autorki formą psychoterapii. Poza tym, jak powiedziała brytyjskiej gazecie "The Independent", ma nadzieję, że pracodawcy po przeczytaniu "Pod niemieckimi łóżkami" poprawią się.

"Sueddeutsche Zeitung" ocenia, że w Niemczech pracuje około pół miliona polskich sprzątaczek. (ike)

Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>