Podróże ze Stachurą
        Piszemy Wspomnienia

niedziela, 20 czerwca 2021

Podróże ze Stachurą

Podróże ze Stachurą

(2011-10-05)


W listopadzie w "Iskrach" ukaże się drugi tom "Dzienników. Zeszytów podróżnych" - niepublikowanych dotąd zapisków i notatek Edwarda Stachury z lat 1973–1979.

W listopadzie w "Iskrach" ukaże się drugi tom "Dzienników. Zeszytów podróżnych" - niepublikowanych dotąd zapisków i notatek Edwarda Stachury z lat 1973–1979.

Teksty pochodzą z zeszytów kultowego w latach 80. polskiego pisarza przechowywanych w warszawskim Muzeum Literatury. Ich wyboru i redakcji dokonał znawca twórczości Stachury Dariusz Pachocki. Przed rokiem wydano pierwszy, obejmujący lata 1956-1973, tom dzienników.

Dariusz Pachocki tłumaczył wówczas naszemu portalowi specyfikę zapisków autobiograficznych Stachury: "Są one czymś w rodzaju sylwy. Jest to zrozumiałe, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż zapisy te najczęściej powstawały w drodze. Bardzo trudno oddać w druku charakter tych zeszytów. Między innymi dlatego, że ich integralną częścią są szkice, plany sytuacyjne, wpisy innych osób. Ponadto różnego rodzaju wycinki z gazet: luźne i wklejane, wizytówki, reklamy, kartki, karteluszki i różne drobiazgi".

Drugi tom dzienników obejmuje m.in. relacje z licznych podróży Stachury, spotkań autorskich, plany na kolejne dni, opisy wschodów i zachodów słońca, poszukiwanie Boga w prozaicznych czynnościach. Bardzo często podejmowanych przez Stachurę tematem jest śmierć.

Jedną z głównych osób, obok Dariusza Pachockiego, które zdecydowały o publikacji dzienników Stachury, była bratanica pisarza, Monika Stachura. Jej zdaniem zapiski autora "Siekierezady" zwalczają kojarzenie pisarza ze stereotypowym zestawem: gitara, sweter z owcy i ognisko. "Dzienniki pogłębiają wiedzę o Stachurze jako twórcy. Był zakorzeniony w tamtej rzeczywistości literackiej, dużo czytał, kształcił się, dążył do tego, by być wydawanym. Był konsekwentny – zresztą skutkiem tej konsekwencji było samobójstwo" – mówiła naszemu portalowi. (ike)

Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>