Podzielili się biedą
        Piszemy Wspomnienia

sobota, 15 czerwca 2024

Podzielili się biedą

Podzielili się biedą

(2010-10-05)


Do 10 października, a nie jak zapisano w regulaminie do 30 września, można nadsyłać prace na Konkurs na Pamiętniki Osób Doświadczających Ubóstwa i Wykluczenia Społecznego. – Zdecydowaliśmy się na ten krok, bo najwięcej prac otrzymaliśmy w ostatnich dniach września – powiedziała nam Kamila Płowiec, koordynatorka konkursu.

Do 10 października, a nie jak zapisano w regulaminie do 30 września, można nadsyłać prace na Konkurs na Pamiętniki Osób Doświadczających Ubóstwa i Wykluczenia Społecznego. – Zdecydowaliśmy się na ten krok, bo najwięcej prac otrzymaliśmy w ostatnich dniach września – powiedziała PiszemyWspomnienia.pl Kamila Płowiec, koordynatorka konkursu.

Zorganizowany przez Polski Komitet Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu (EAPN Polska) wspólnie z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej konkurs ma stworzyć „księgę świadectw o ubóstwie i wykluczeniu społecznym” i „ otworzyć oczy wielu ludziom, dziennikarzom i politykom na realia życia tych, którzy są ich współobywatelami”. Pamiętnik biedy i wykluczenia to pamiętnik kilku milionów Polaków, jednak zaledwie niespełna trzydzieści osób zdecydowało się dotąd na udział w konkursie. Najwięcej prac przesłał Środowiskowy Dom Samopomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tczewie, który prowadzi codziennie zajęcia dla 78 uczestników.

- Przeczytaliśmy naszym podopiecznym informację o konkursie, zgłosili się chętni do udziału w nim - informuje nasz portal Piotr Meintz, pracownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Tczewie. – Większość autorów napisała prace samodzielnie na komputerze. Nasi pracownicy poprawiali jedynie błędy ortograficzne i stylistyczne. W sumie wysłaliśmy 12 pamiętników osób, które chciały się podzielić swoim życiem. Opisali głównie swoją sytuację z przeszłości, bo ona wyglądała gorzej niż obecnie. Między innymi dzięki naszej działalności. W ramach prowadzonej przez Dom Samopomocy terapii zajęciowej prowadzimy warsztaty komputerowe, ceramiczne, plastyczne, metaloplastyczne, florystyczne, witrażu, teatralne.


Zgodnie z zapowiedzią organizatorów konkursu wszystkie nadesłane pamiętniki, które spełnią „minimalne kryteria etyczne i formalne”, zostaną opublikowane na stronach MPiPS, EAPN Polska oraz organizacji członkowskich tej sieci. W końcu listopada 2010 r. na konferencji podsumowującej wydarzenia z okazji Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym ma być zaprezentowana książka z wybranymi pracami konkursowymi.(ike)
Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>