Polskie drogi
        Piszemy Wspomnienia

niedziela, 20 czerwca 2021

Polskie drogi

Polskie drogi

(2011-09-06)


"Chciałem robić filmy o wojnie, ale nie chciałem, żeby zahaczały o moją własną biografię - o Holocaust, o getto" – tłumaczył w 2002 r. w autobiograficznym wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" zmarły we wtorek reżyser filmowy Janusz Morgenstern.

"Chciałem robić filmy o wojnie, ale nie chciałem, żeby zahaczały o moją własną biografię - o Holocaust, o getto" – mówił w 2002 r. w autobiograficznym wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" zmarły we wtorek reżyser filmowy Janusz Morgenstern.

Twórca "Stawki większej niż życie", "Polskich dróg", "Kolumbów" urodził się w 1922 r. w rodzinie żydowskiej w Mikulińcach koło Tarnopola, w domu położonym obok szosy zaleszczyckiej. Był świadkiem wielkiej ucieczki przedstawicieli elit II RP do Rumunii i wkroczenia wojsk radzieckich. W roku szkolnym 1940-1941 pracował jako nauczyciel w jednej z okolicznych szkół.

Nigdy nie opowiadał o okresie hitlerowskiej okupacji po agresji Niemiec na ZSRR. Tłumaczył "Gazecie Wyborczej”: "Holocaustu nie chciałem w ogóle wspominać. Powiedziałem sobie: - Koniec, zaczynam nowe życie. Nigdy nie korciło mnie, żeby do tego wrócić. Mam zdolność zapominania. Powinienem był pamiętać różne nazwiska, ale nie pamiętałem. Nie kontynuowałem znajomości z tamtego okresu. Gdy pytano mnie o nie, nie podejmowałem tematu. Było to zamierzone i - jak się okazało – skuteczne".

Pamięć "wróciła" reżyserowi w 1944 r., gdy we wsi na rodzinnym Podolu, w której ukrywał się w jamie wykopanej pod podłogą jednego z domów, zjawili się żołnierze radzieccy. "Tego marcowego dnia zobaczyłem, że spod lasu, po śniegu, nadciąga wataha żołnierzy radzieckich - zabiedzonych, wynędzniałych, z karabinami na sznurkach. Ten epizod - jako jedyny - pozwoliłem kiedyś opisać Tadziowi Konwickiemu” – wspominał w wywiadzie, podkreślając przy tym, że "największe dzieła nie biorą się z biografii autora, tylko z jego wyobraźni, bazującej czasem na osobistych przeżyciach". (ike)

Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>