Rękopis jak malowanie
        Piszemy Wspomnienia

niedziela, 20 czerwca 2021

Rękopis jak malowanie

Rękopis jak malowanie

(2011-12-14)


Muzeum Miejskie w Żywcu wydało autobiografię 85-letniego twórcy ludowego Józefa Hulki. Zachęcony przez córkę artysta własnoręcznie spisał swoje życie.

Muzeum Miejskie w Żywcu wydało autobiografię 85-letniego twórcy ludowego Józefa Hulki. Zachęcony przez córkę artysta własnoręcznie spisał swoje życie.

Maria Lipok-Bierwiaczonek, etnografka, dyrektorka Muzeum Miejskiego w Tychach, sugestywnie opisuje swoją reakcję na kontakt z rękopisem Józefa Hulki: "Rękopis ma w sobie niezwykłą moc: to część osobowości człowieka, to zapis jego myśli i emocji, to zarazem dzieło graficzne. Patrzę na strony rękopisu Józefa Hulki i myślę o jego spracowanych dłoniach. Tysiące razy trzymał w nich dłutko lub pędzel - rzeźbiąc niezliczone postaci świętych czy kolędników do szopek, malując obrazy na szkle. Trzymał w nich także po wielokroć narzędzia rolnicze, gospodarskie - bo przecież był czas, gdy gospodarzył jak inni mieszkańcy żywieckiej Łękawicy. Patrząc na rękopis - mam zarazem w oczach sylwetkę Józefa Hulki, jego drobną postać. I słyszę jego głos, opowiadający o życiu, o pracy, o młodzieńczym i dorosłym kolędowaniu, o spalonym łękawickim kościele, o pielgrzymowaniu do miejsc świętych".

Pochodzący z Żywiecczyzny Hulka uchodzi za postać wyjątkową w środowisku twórców ludowych, jego prace znajdują się w muzeach, galeriach i zbiorach prywatnych w wielu krajach świata. Muzeum Miejskie w Żywcu uhonorowało go specjalnym projektem sfinansowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Objął on nie tylko wydanie autobiografii "Moje życie" wraz z dołączonym do niej audiobookiem, na którym książkę czyta jej autor, ale także realizację filmu dokumentalnego o życiu artysty oraz przekrojową wystawę jego prac. (ike)

Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>