Rękopis w bibliotece
        Piszemy Wspomnienia

niedziela, 20 czerwca 2021

Rękopis w bibliotece

Rękopis w bibliotece

(2013-06-06)


Józef Hen przekazał do Biblioteki Narodowej rękopisy dwóch swoich powieści biograficznych: "Ja, Michał z Montaigne" i "Mój przyjaciel król".

Józef Hen przekazał do Biblioteki Narodowej rękopisy dwóch powieści biograficznych: "Ja, Michał z Montaigne" i "Mój przyjaciel król".

Sześć notesów z tekstem powieści o Stanisławie Auguście Poniatowskim oraz dwa notesy z powieścią o Michelu de Montaigne zasilą zbiory "Kolekcji polskiej literatury współczesnej".

"Karty notesów, zapełnione drobnym, czytelnym pismem, zawierają liczne uwagi warsztatowe autora i odniesienia do cytowanych dzieł. Pozwala to badaczom śledzić warsztat pisarski Hena i kolejne etapy jego pracy nad tekstem" – informuje portal Biblioteki Narodowej. Blisko 90-letni pisarz ma w swym dorobku także autobiograficzne książki: "Nowolipie. Najpiękniejsze lata" i "Dziennik na nowy wiek".

Biblioteka Narodowa przechowuje przeszło 30 tys. rękopisów, najstarsze pochodzą z XVI w. W skład tego zbioru wchodzi przeszło tysiąc pamiętników i ponad 50 archiwów rodzinnych. Autorzy i właściciele rękopisów ofiarowują je (rzadziej sprzedają) bibliotece w przekonaniu, że dzięki temu będą udostępniane, konserwowane i przetrwają długi czas. (ike)

Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>