W Lewinie koło Kudowy
        Piszemy Wspomnienia

niedziela, 20 czerwca 2021

W Lewinie koło Kudowy

W Lewinie koło Kudowy

(2011-12-06)


"Widzę znów nasz dom,/ ciebie Mamo w nim./ Wspominam stary klon, /ciemny i wysoki jak dym" - śpiewała Violetta Villas, gdy jako wielka gwiazda robiła karierę w USA. Artystka zmarła w wieku 73 lat w Lewinie koło Kudowy

"Widzę znów nasz dom,/ ciebie Mamo w nim./ Wspominam stary klon, /ciemny i wysoki jak dym" - śpiewała Violetta Villas, gdy jako wielka gwiazda robiła karierę w USA. Artystka zmarła w wieku 73 lat w Lewinie koło Kudowy.

Obdarzona wybitnym głosem i urodą piosenkarka była niezwykłym zjawiskiem w PRL. Urodziła się w Belgii jako Czesława Cieślak. Po wojnie wraz z rodziną przyjechała do Polski, wychowała się w Lewinie koło Kudowy. "Wyrosłam właśnie w Lewinie/ wśród zboża złocistych pól./ Gdzie kościół stoi na wzgórzu,/ tam szkoła moja z tysiąca snów" – śpiewała w autobiograficznej piosence "W Lewinie koło Kudowy".

Ojciec nie chciał puścić Czesławy do szkoły muzycznej do Wrocławia i gdy miała 16 lat, zmusił do wyjścia za mąż za wojskowego. "W dniu ceremonii przyrzekłam sobie, że jak tylko skończę 18 lat, to ucieknę od porucznika, zostawię go. W międzyczasie urodził się nasz syn Krzysztof. Ale ja rozpaczałam. Stale płakałam i modliłam się w kościele, żeby Bóg pozwolił mi zostać śpiewaczką i uciec od męża. Jak postanowiłam, tak zrobiłam" – wspominała przed kilku laty na łamach "Faktu".

Uczyła się śpiewu w Szczecinie, Wrocławiu, Warszawie. W 1960 r. zadebiutowała w Polskim Radiu. W następnym roku była już Violettą Villas – pseudonim artystyczny wymyślił dla niej Władysław Szpilman, szef muzyczny Polskiego Radia, słynny "Pianista". W 1961 r. zaśpiewała na pierwszym festiwalu w Sopocie piosenkę "Dla ciebie miły", uznaną w plebiscycie "Expressu Wieczornego" za przebój roku. A potem przyszła międzynarodowa kariera, występowała z takimi sławami jak Barbara Streisand, Paul Anka, Frank Sinatra i Charles Aznavour. Jej późniejsze lata wypełnione były skandalami, goryczą, cierpieniem.

W 1998 r. przeprowadziła się do domu, w którym się wychowała, bo – jak śpiewała: "W Lewinie koło Kudowy/ jest słońce, które mnie zna./ I strumyk, co nocą śpiewa,/ kaczeńce żółte i bzy". (ike)

Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>