Wszczepiona pamięć
        Piszemy Wspomnienia

wtorek, 12 listopada 2024

Wszczepiona pamięć

Wszczepiona pamięć

(2011-06-20)


Amerykańscy badacze z University of Southern California i Wake Forest University w Północnej Karolinie wszczepili chip poprawiający pamięć. Na razie szczurom.

Amerykańscy badacze z University of Southern California i Wake Forest University w Północnej Karolinie wszczepili chip poprawiający pamięć. Na razie szczurom.

W amerykańskim filmie "Pamięć absolutna" bohaterowi, granemu przez Arnolda Schwarzeneggera, w ramach zmiany tożsamości wszczepiono cudze wspomnienia. Niewykluczone, że w przyszłości będzie można wszczepić także wspomnienia własne, ale zapomniane.

Poniedziałkowa "Gazeta Wyborcza", powołując się na specjalistyczny magazyn "The Journal of Neuroengineering and Rehabilitation", opisała badania amerykańskich uczonych, które mogą "stanowić pierwszy, kluczowy krok do opracowania neuroprotez zdolnych uzupełniać u ludzi braki pamięci spowodowane np. demencją czy udarem".

Profesorowie Theodore W. Berger z Kalifornii i Sam A. Deadwyler z Karoliny przeprowadzili doświadczenia ze szczurami. Najpierw nauczono gryzonie, którą z dwóch dźwigni mają nacisnąć, by otrzymać wodę do picia, a następnie wszczepiono im do hipokampu – struktury mózgu odpowiedzialnej za tworzenie i przechowywanie wspomnień – implant. Za jego pomocą zdołali "włączyć" i "wyłączyć" pamięć szczurów w sprawie dźwigni, którą należy przycisnąć. Implant – jak podkreśla "Gazeta Wyborcza" – zastąpił żywą tkankę mózgu.

Naukowcy twierdzą, że w przyszłości efekty ich badań mogą pozwolić na poprawę pamięci ludziom. "Gazeta Wyborcza" cytuje prof. Theodore W. Bergera, który uważa, że "nawet bardzo proste wspomnienia - gdzie jest łazienka, gdzie położyłem spodnie - mogą odegrać w przypadku starszej osoby z demencją ogromną rolę. Dla niektórych to może być kwestia, która zadecyduje o tym, czy ktoś będzie musiał udać się do ośrodka opieki społecznej czy domu spokojnej starości, czy może będzie mógł pozostać we własnym domu". (ike)

Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wiem



e-poczta




w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>