Zakazana Wiera Gran
        Piszemy Wspomnienia

czwartek, 17 czerwca 2021

Zakazana Wiera Gran

Zakazana Wiera Gran

(2013-05-29)


Z niemieckiego wydania książki Agaty Tuszyńskiej "Oskarżona Wiera Gran" muszą być usunięte fragmenty sugerujące, że Władysław Szpilman brał udział w akcjach policji żydowskiej w getcie warszawskim w 1942 r. – zdecydował Sąd Krajowy w Hamburgu.

Z niemieckiego wydania książki Agaty Tuszyńskiej "Oskarżona Wiera Gran" muszą być usunięte fragmenty sugerujące, że Władysław Szpilman brał udział w akcji policji żydowskiej w getcie warszawskim w 1942 r. – zdecydował Sąd Krajowy w Hamburgu.

"Oskarżona Wiera Gran" jest efektem wielu rozmów Agaty Tuszyńskiej ze słynną żydowską piosenkarką. Wiera Gran śpiewała w kawiarni przy ul. Leszno w getcie, akompaniował jej na fortepianie Szpilman. Szpilman – autor wspomnień i bohater opartego o nie filmu Romana Polańskiego "Pianista" – przeszedł do historii jako bohater, zaś Wierę Gran do końca życia prześladowało oskarżenie o kolaborację z hitlerowcami, choć po wojnie sąd uwolnił ją od tego zarzutu.

Agata Tuszyńska przytoczyła słowa Wiery Gran, że Szpilman jako funkcjonariusz żydowskiej policji w getcie doprowadzał Żydów na Umschlagplatz, stąd wywożono ich do obozu zagłady w Treblince. Zgodnie z przekazem piosenkarki muzyk miał po wojnie współpracować z Urzędem Bezpieczeństwem. Równocześnie autorka książki podkreśla, że te oskarżenia nie zostały potwierdzone przez inne osoby i powołane do tego instytucje. Mimo to rodzina Szpilmana zażądała wycofania dystrybucji książki, uznając, że doszło do naruszenia jego dóbr osobistych. Werdykt niemieckiego sądu wyprzedził polski wymiar sprawiedliwości. (ike)

Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>