Życie po śmierci
        Piszemy Wspomnienia

czwartek, 17 czerwca 2021

Życie po śmierci

Życie po śmierci

(2010-10-27)


W ciągu ostatnich 30 lat zginęło półtora tysiąca górników, pozostało po nich przeszło 4,5 tysiąca wdów i dzieci. To do nich, a także do ratowników górniczych adresowany jest konkurs "Moje życie po wypadku".

W ciągu ostatnich 30 lat zginęło półtora tysiąca górników, pozostało po nich przeszło 4,5 tysiąca wdów i dzieci. To do nich, a także do ratowników górniczych adresowany jest konkurs "Moje życie po wypadku".

- Pamiętniki mają zwrócić uwagę pracodawcom na ich odpowiedzialność za bezpieczeństwo pracowników, a także uświadomić górnikom, jak ciężkie konsekwencje dla rodzin – moralne, materialne i społeczne – ma śmiertelny wypadek – mówi PiszemyWspomnienia.pl koordynator konkursu Sylwia Jarosławska-Sobór z Głównego Instytutu Górnictwa.

Jak poinformował nas Bogdan Ćwięk, prezes Fundacji Rodzin Górniczych, pomysł pisania wspomnień przez wdowy po górnikach omawiano już przed dwoma laty. Wówczas przeważył jednak pogląd, że nie warto narażać bliskich ofiar na kolejny stres.

- Obecnie podejście uległo zmianie, już 25 pań oświadczyło mi, że opiszą wypadek w kopalni i to, jak śmierć męża wpłynęła na ich dalsze życie – powiedział Bogdań Ćwięk.

Konkurs na pamiętniki wdów i dzieci pracowników kopalń oraz ratowników górniczych „Moje życie po wypadku” zorganizował Zarząd Krajowy Związku Zawodowego Ratowników Górniczych w Polsce wspólnie z Głównym Instytutem Górnictwa oraz Fundacją Rodzin Górniczych.

Prace należy nadesłać do końca grudnia 2010 r. Ich objętość nie może przekraczać 15 stron maszynopisu (27 tysięcy znaków). Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi do 7 marca 2011 r. Autorzy dziesięciu najwyżej ocenionych pamiętników otrzymają po pięć tysięcy złotych.

Nadesłane na konkurs prace zostaną wydane w książce. Będą one przedmiotem analizy socjologicznej oraz materiałem wykorzystywanym w czasie warsztatów mających zwrócić uwagę pracodawcom i pracownikom na bezpieczeństwo w pracy, a także troskę o rodziny ofiar wypadków.(ike)
zdjęcie z archiwum Związku Zawodowego Ratowników Górniczych w Polsce


szczegóły konkursu i regulamin >>>
Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>