Historia mówiona
        Piszemy Wspomnienia

wtorek, 19 marca 2024

Historia mówiona

Nie tylko mordowali

(2013-07-02)

"Pojednanie przez trudną pamięć. Wołyń 1943" – tak nazywa się zbiór relacji i wywiadów z Ukraińcami ratującymi Polaków i Polaków ratujących Ukraińców w czasie bratobójczych walk na Wołyniu, który zaprezentowano w poniedziałek w lubelskim Ośrodku "Brama Grodzka – Teatr NN".



Dziadek z Wehrmachtu

(2012-11-30)

Przed wyborami prezydenckimi w 2005 r. ówczesny polityk PiS Jarosław Kurski nagłośnił sprawę rzekomego "dziadka z Wehrmachtu" Donalda Tuska, który miał obciążyć konto głównego rywala Lecha Kaczyńskiego. Dziś "dziadek z Wehrmachtu" to nie epitet, lecz część polskiej historii.



Obóz londyński

(2012-11-07)

Krakowscy naukowcy i studenci utrwalają wspomnienia emigrantów, którzy w czasie wojny lub tuż po jej zakończeniu znaleźli się na terenie Wielkiej Brytanii i nie wrócili do kraju z przyczyn politycznych.



Białostoczanie przemówili

(2012-06-20)

Do 1 lipca w Centrum im. Ludwika Zamenhofa (CLZ) w Białymstoku czynna jest wystawa "Białostoczanie mówią". Jej zasadniczym elementem są zarejestrowane wspomnienia mieszkańców miasta.



Moje Łazienki

(2012-05-10)

Do 30 czerwca można oglądać w Starej Kordegardzie, na terenie Łazienek Królewskich w Warszawie, wystawę "Łazienki dodane. Moje Łazienki" złożoną ze wspomnień o jednym z najbardziej popularnych miejsc w stolicy. Organizatorzy wystawy zachęcają zwiedzających do pozostawienia własnych wspomnień o Łazienkach.



Archiwum Spielberga w Warszawie

(2012-05-08)

Steven Spielberg to nie tylko światowej sławy reżyser, lecz także założyciel największego w świecie zbioru relacji autobiograficznych ocalonych z Holocaustu. Od niedawna jest on dostępny w pracowni multimedialnej warszawskiego Domu Spotkań z Historią.



Każdy ma własną pamięć

(2012-03-06)

"Spotkania – światy ukryte w słowach" – to temat konkursu historii mówionej dla szkół ogłoszonego przez Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej wspólnie z Polskim Radiem Lublin. Konkurs trwa do 10 maja, jego rozstrzygnięcie nastąpi w czerwcu.



Uwolnij historię!

(2011-11-15)

Działający we Wrocławiu ośrodek Pamięć i Przyszłość ogłosił wielką zbiórkę dokumentów, zdjęć, pamiątek, przedmiotów codziennego użytku z okresu powojennego. Akcja nosi nazwę "Uwolnij historię!".



Sztuka wywiadu

(2011-08-10)

17 i 18 sierpnia w opolskim Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej odbędzie się szkolenie pierwszej grupy uczestników trzeciej edycji projektu "Archiwum Historii Mówionej: www.e-historie.pl".



Białostocczanie mówią

(2011-08-03)

Osoby urodzone w Białymstoku, które spędziły w tym mieście 60 lub więcej lat, mogą opowiedzieć historię swego życia w ramach projektu "Białostocczanie mówią" realizowanego przez Centrum im. Ludwika Zamenhofa.



Zapamiętana Bydgoszcz

(2011-04-05)

20 wolontariuszy nagra wspomnienia osób pamiętających Bydgoszcz w okresie międzywojennym, w czasie okupacji i w pierwszym okresie powojennym – do 1956 r.



Miejsce pamięta

(2011-03-01)

"Pamięć miejsca" – to nazwa wystawy, która została otwarta w miniony piątek w Ośrodku Brama Grodzka - Teatr NN w Lublinie. Jej elementem są nagrane wspomnienia mieszkańców o przedwojennym polsko-żydowskim Lublinie.



Cyfrowe wspomnienia

(2011-02-15)

W dniach 5-7 marca w warszawskim Domu Spotkań z Historią odbędzie się pierwsze z czterech szkoleń w ramach projektu Cyfrowe Archiwa Tradycji Lokalnej. Wezmą w nim udział przedstawiciele bibliotek z 11 miejscowości.



Nie tylko walka

(2011-02-07)

"Nie tylko walka. Żołnierze Armii Krajowej w powojennym Wrocławiu i na Dolnym Śląsku" – to tytuł książki, która ukaże się jeszcze w tym miesiącu. Publikacja jest efektem programu historii mówionej realizowanego przez Ośrodek Pamięć i Przyszłość.



Audiohistoria.pl

(2010-12-03)

W czwartek w warszawskim Domu Spotkań z Historią zaprezentowano przygotowywany od dwóch lat portal historii mówionej – audiohistoria.pl.



Warszawiacy nie z tej ziemi

(2010-09-16)

Kim byli obcokrajowcy, którzy przyjechali do Warszawy i zamieszkali w niej w latach 1945-1989, czym się zajmowali, jak spoglądali na Polskę i jak ją oceniali? Odpowiedź na te pytania ma przynieść nowy projekt historii mówionej przygotowany przez warszawski Dom Spotkań z Historią w ramach programu „Warszawa wielonarodowa 1945-1989”.



Podaruj wspomnienia

(2010-09-02)

Muzeum Warszawskiej Pragi apeluje do osób pamiętających dawną Pragę o podzielenie się swoimi wspomnieniami - zostaną one w przyszłości udostępnione zwiedzającym, podobnie jak stare zdjęcia, filmy, dokumenty i zabytkowe przedmioty.



„Solidarność” na torach

(2010-09-01)

Czternaście stacji, prawie cztery tysiące przejechanych kilometrów i około... 150 zebranych wspomnień - to część statystyki akcji Wagon2010.lublin.pl związanej z 30. rocznicą letnich strajków 1980 r. i powstania Solidarności.



Szwedzki model z polskim akcentem

(2010-09-01)

W Muzeum Marynarki Wojennej w Karlskronie Polacy mogą zostawić wspomnienia z okresu zimnej wojny – pisze w korespondencji ze Szwecji Piotr Skura.



Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wiem



e-poczta




w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>