Prezentacje
        Piszemy Wspomnienia

wtorek, 19 marca 2024

Prezentacje

JAK WYDAĆ KSIĄŻKĘ I NA NIEJ ZAROBIĆ

JAK WYDAĆ KSIĄŻKĘ I NA NIEJ ZAROBIĆ

Wstrzeliliśmy się idealnie z naszym pomysłem na wydawnictwo - podkreśla redaktor naczelny wydawnictwa Studio Emka JACEK MARCINIAK w rozmowie z Krzysztofem Pilawskim.



SALON BOYA

SALON BOYA

Każdy przedmiot ma własną historię, człowiek jest epizodem w życiu przedmiotu - twierdzi WIESŁAW UCHAŃSKI, prezes Wydawnictwa Iskry, którego siedziba roi się od posiadających własną historię pamiątek.



PISARZEM BYĆ

PISARZEM BYĆ

Chciałbym, aby mój blog motywował do pisania, ułatwiał pokonywanie barier związanych z tą czynnością - mówi naszemu portalowi PRZEMYSŁAW KUBÓW, założyciel bloga pisarze.blogspot.com



MIASTO W PAMIĘTNIKACH

MIASTO W PAMIĘTNIKACH

Poza wielką historią jest historia codzienna, tworzona przez nauczycieli, kupców, rzemieślników, pana, który woził wodę. Ta mała historia zawiera opis dawnego wyglądu miasta, jego mieszkańców, domów, sklepów, zapachów - mówi naszemu protalowi ALICJA SZAFRAŃSKA, autorka książki "W pamięci zapisane. Grodzisk Mazowiecki - wspomnienia różne".



NIC NIE JEST MILCZENIEM

NIC NIE JEST MILCZENIEM

Autorzy wspomnień chcieli przekazać to, co im najbardziej leżało na sercu: osobiste losy w czasie wojny, którymi nie mogli się przez dziesiątki lat z nikim podzielić - mówi PiszemyWspomnienia.pl GENOWEFA KONDRACIUK-GABRYŚ ze Szczecińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.



SERCEM I PIÓREM

SERCEM I PIÓREM

Zaczęłam pisać swoje wspomnienia, czytałam je na spotkaniach naszego zespołu pamiętnikarskiego. W ten sposób ośmieliłam innych - mówi PiszemyWspomnienia.pl ALINA MARIA BOGART, wieloletni kierownik zespołu pamiętnikarskiego na Uniwersytecie Trzeciego Wieku im. Haliny Szwarc w Warszawie.



PRÓBA MIKROFONU

PRÓBA MIKROFONU

Okazało się, że dziadkowie wolą otworzyć się przed nieznajomą osobą niż wnukami. Nie chcą im mówić o najbardziej bolesnych sprawach - np. związanych z przejściem frontu radzieckiego, który traktował Śląsk jak ziemie niemieckie - BEATA WOŹNIAK z Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej opowiada PiszemyWspomnienia.pl o projekcie historii mówionej.



ZOBACZYLI SIEBIE W KSIĄŻCE

ZOBACZYLI SIEBIE W KSIĄŻCE

Ludzi starszych cechuje naturalna skłonność do opowiadania o swoim życiu, jednak młodsi nie zawsze ich słuchają. Chciałam ocalić część ludzkich losów od zapomnienia z pomocą uczniów najstarszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum - mówi PiszemyWspomnienia.pl MARIA GÓRNA-BOBROWSKA, przewodnicząca Towarzystwa Miłośników Trzeciela.



SMAK DZIECIŃSTWA

SMAK DZIECIŃSTWA

Dzięki konkursowi otrzymaliśmy wzruszające wspomnienie urodzonego w Morągu Niemca, który zawieruszył się w czasie ucieczki Niemców przed nadciągającymi wojskami radzieckimi, trafił do polskiego domu dziecka, a potem polskiej rodziny, która go adoptowała - mówi PiszemyWspomnienia.pl ELŻBIETA DUCH prowadząca warsztaty literackie na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Morągu



ROCK NA MEDAL

ROCK NA MEDAL

Otrzymaliśmy m. in. wspomnienia od Marii Bernolak, młodszej siostry sławnych w latach 60. Wiesława i Zbigniewa Bernolaków. Opisała rock’n’roll widziany przez dziurkę od klucza – podglądała wszystkie ówczesne gwiazdy rocka, które przychodziły do jej domu - mówi PiszemyWspomnienia.pl WOJCIECH KORZENIEWSKI, prezes Fundacji Sopockie Korzenie, organizatora konkursu "Wspomnienia Miłośników Rocka".



MOJE ŻYCIE I JA

MOJE ŻYCIE I JA

Pisanie wspomnień to próba zmierzenia się z własnym życiem, scalenia go, zintegrowania się z nim. Często uczestnicy warsztatów po raz pierwszy wracają do momentów traumatycznych – ciężkich przeżyć wojennych i powojennych. Pierwszy raz o nich mówią. Otwierają się na przeszłość, którą przez lata wypierali, blokowali, zamykali – mówi PiszemyWspomnienia.pl dr JOLANTA SZULKOWSKA, która prowadzi warsztaty literackie na Gdańskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku.



NAGRODY ZA SPISYWANIE

NAGRODY ZA SPISYWANIE

Chcemy połączyć dzięki wspomnieniom dziadków i wnuków, bo rodzice są nazbyt zajęci pracą i obowiązkami – powiedziała PiszemyWspomnienia.pl KAZIMIERA POTOCKA, jurorka konkursu "Wspomnienia moich dziadków" przeprowadzonego w Krośnie Odrzańskim.



DOTYK HISTORII

DOTYK HISTORII

Dla uczniów szkoły podstawowej historia jest odległa. Postanowiliśmy im ten przedmiot przybliżyć, uczynić tak, by sami mogli dotknąć historii – powiedziała PiszemyWspomnienia.pl ŁUCJA BOBEK, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 43 w Bytomiu-Stolarzowicach, która wydała książeczkę składającą się ze wspomnień zebranych przez uczniów. Książeczka jest jak najbardziej prawdziwa, posiada ISBN, a wydawca zgodnie z prawem przekazał dwa egzemplarze obowiązkowe do Biblioteki Narodowej w Warszawie.



PRZYSZŁOŚĆ Z PRZESZŁOŚCIĄ

PRZYSZŁOŚĆ Z PRZESZŁOŚCIĄ

Wśród 21 autorów wspomnień nadesłanych na nasz konkurs był tylko jeden dorosły, pozostali to uczniowie. Kilkunastoletni autorzy, którzy interesują się, jak żyli dawniej ich dziadkowie i rodzice, jak wyglądała ich miejscowość, pokazują, że młode pokolenie wcale nie jest całkowicie zamknięte na przeszłość - powiedziała portalowi PiszemyWspomnienia.pl DANUTA MASIAK, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Legionowie.



ODŁAMKI HISTORII

ODŁAMKI HISTORII

Aktywność pamiętnikarska nie jest już taka jak dawniej, jednak wciąż powstają nowe wspomnienia kombatantów – powiedział PiszemyWspomnienia.pl HENRYK STRZELECKI, prezes Zarządu Głównego Związku Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych, który zrzesza około 80 tysięcy weteranów z okresu II wojny światowej.



PTAKOM PODOBNI

PTAKOM PODOBNI

Zastanawiając się, skąd pochodzimy i kim jesteśmy, pomyślałam o podobieństwie do ptaków: przylecieliśmy, odlecieliśmy, sercem wracamy. „Ptakom podobni”. Lubię ten tytuł. Na okładce książki widnieje zdjęcie dworca kolejowego, bowiem prawie wszystkie opowieści rozpoczynały się od przyjazdu pociągiem do Kwidzyna – mówi w rozmowie z PiszemyWspomnienia.pl KRYSTYNA GROMEK, autorka wspomnieniowych książek związanych z Kwidzynem.



AKADEMIA PAMIĘCI

AKADEMIA PAMIĘCI

Nawet młodzi nie zawsze sobie radzą z PESEL-em, PIN-ami, numerami kont, hasłami dostępu, loginami. Starszym to mnóstwo cyfr i danych utrudnia normalne funkcjonowanie. Postanowiliśmy im pomóc – mówi DAGMARA BATÓG z Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu, która uruchamia Akademię Pamięci.



ZDĄŻYĆ PRZED KALENDARZEM

ZDĄŻYĆ PRZED KALENDARZEM

Dzisiejsza biblioteka to nie zwykła wypożyczalnia książek, lecz prężny ośrodek życia kulturalnego. Naszym obowiązkiem jest ocalenie od zapomnienia historii regionu i jego mieszkańców. Dlatego organizujemy konkursy pamiętnikarskie – powiedziała portalowi PiszemyWspomnienia.pl EWA MILIŃSKA z Jeleniogórskiego Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej - Książnica Karkonoska.



NAGRANA HISTORIA

NAGRANA HISTORIA

Najstarsza osoba, której wspomnienia nagraliśmy, miała 101 lat. Nie przewiduję końca gromadzenia wspomnień. Historia mówiona to niekończąca się historia – powiedziała w rozmowie z portalem PiszemyWspomnienia.pl KATARZYNA KUZKO z Archiwum Historii Mówionej Muzeum Warszawskiej Pragi



OPOWIADAJĄ MI SWOJĄ HISTORIĘ

OPOWIADAJĄ MI SWOJĄ HISTORIĘ

Pewnego razu usłyszałem pytanie: „Czy ten pan nie przyszedł czasem, by nas przesłuchiwać?” – mówi portalowi PiszemyWspomnienia.pl Andrzej Chmielewski poszukujący świadków historii.



MIĘDZY PIEKŁEM A NIEBEM

MIĘDZY PIEKŁEM A NIEBEM

Nie mogę rodzinnej historii zabrać do grobu. Dzieci i wnuki mają prawo wiedzieć, co przeżyłem – mówi w wywiadzie dla portalu PiszemyWspomnienia.pl Sulimir Stanisław Żuk, autor m.in. autobiograficznych wspomnień „Skrawek piekła na Podolu”.



PAMIĘTNIKARZE W KLUBIE

PAMIĘTNIKARZE W KLUBIE

Nas nie dotknęły zawirowania polityczne, społeczne, gospodarcze. Cały czas jesteśmy nastawieni na pozytywne działanie - Urszula Rosłaniec opowiada portalowi PiszemyWspomnienia.pl o działalności szczecińskiego klubu pamiętnikarzy.



MIĘDZY PIEKŁEM A NIEBEM

MIĘDZY PIEKŁEM A NIEBEM

Nie mogę rodzinnej historii zabrać do grobu. Dzieci i wnuki mają prawo wiedzieć, co przeżyłem – mówi w wywiadzie dla portalu PiszemyWspomnienia.pl Sulimir Stanisław Żuk, autor m.in. autobiograficznych wspomnień „Skrawek piekła na Podolu”.



Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wiem



e-poczta




w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>