Opinie
        Piszemy Wspomnienia

wtorek, 10 września 2024

Opinie

CZY JEJ WIERSZE MOGĄ KŁAMAĆ

CZY JEJ WIERSZE MOGĄ KŁAMAĆ

Nie chciałabym, żeby obraz Agnieszki Osieckiej był wybielany - mówi AGATA PASSENT z rozmowie z Krzysztofem Pilawskim.



POŁAMANE ŻYCIORYSY

POŁAMANE ŻYCIORYSY

Opowiadając o Tuwimie, Brzechwie i Broniewskim, opowiadam równocześnie o całym poprzednim stuleciu - mówi MARIUSZ URBANEK, autor książek biograficznych.



PRL TO NIE GADŻET

PRL TO NIE GADŻET

Brakuje mi szczerych wspomnień ludzi, którzy dojrzewali i dorastali w PRL – mówi w rozmowie z Krzysztofem Pilawskim dr AGNIESZKA MROZIK z Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, współautorka książki "Opowiedzieć PRL".



CHORA NA WOJNĘ

CHORA NA WOJNĘ

Nawet dziś - w momentach, kiedy czuję się szczęśliwa - dopada mnie strach, czy za chwilę nie przytrafi się coś złego - mówi w rozmowie z Anną Szwarc Zając VITTORIA MESCHOULAM, włoska Żydówka, która przeżyła wojnę w ukryciu.



PEJZAŻ LUDZKI

PEJZAŻ LUDZKI

Rysuję taki ludzki pejzaż. To bardzo ładne, a zarazem celne określenie mojej matki. Są rozmaite pejzaże: roślinny, górski, miejski... I jeszcze pejzaż ludzki - rodzaj krajobrazu, na który składają się postaci - mówi w rozmowie z PiszemyWspomnienia.pl PIOTR PARANDOWSKI, archeolog, podróżnik, filmowiec, syn Jana Parandowskiego.



ANI GRAMA FIKCJI

ANI GRAMA FIKCJI

Piszę o tym, czego jestem osobiście pewien. A jak czegoś nie wiem, zaznaczam, że nie wiem albo że nie mam pewności. Autobiografia ma wartość, jeśli jest nieskłamana, szczera, autentyczna - mówi w wywiadzie dla PiszemyWspomnienia.pl prof. MICHAŁ GŁOWIŃSKI, wybitny teoretyk literatury.



DOWÓD TOŻSAMOŚCI

DOWÓD TOŻSAMOŚCI

Moje badania pokazały, że większość osób dokumentuje wydarzenia z własnego życia za pomocą fotografii lub filmów. Zaledwie jeden procent badanych dochowało wierności pamiętnikom lub systematycznemu gromadzeniu różnych pamiątek, jak listy, stare dokumenty, wiersze napisane w młodości - mówi w wywiadzie dla PiszemyWspomnienia.pl prof. TERESA RZEPA, psycholog z Uniwersytetu Szczecińskiego.



AUTOBIOGRAFIA W TRÓJKĄCIE

AUTOBIOGRAFIA W TRÓJKĄCIE

W dziennikach bardzo często można spotkać stwierdzenia: piszę dla siebie, piszę, bo muszę sam ze sobą porozmawiać. Autor nie potrzebuje innego czytelnika, dlatego często utajnia tekst przed całym światem - np. jak Lew Tołstoj, który chował dziennik w bucie, by czasem nie trafił do rąk wścibskiej żony - mówi w wywiadzie dla PiszemyWspomnienia.pl prof. MAŁGORZATA CZERMIŃSKA z Uniwersytetu Gdańskiego.



ŚWIADECTWO EPOKI

ŚWIADECTWO EPOKI

We wstępie do "Pamiętników bezrobotnych" wydanych w 1933 r. Ludwik Krzywicki przytoczył odczucie jednego z autorów: "Bez pracy nikczemnieją dusze, łamią się charaktery". Podobne myśli towarzyszą pamiętnikom współczesnych bezrobotnych - mówi PiszemyWspomnienia.pl prof. ADAM KURZYNOWSKI z Instytutu Gospodarstwa Społecznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.



KAMYKI PAMIĘCI

KAMYKI PAMIĘCI

Każdy człowiek - bez względu na to, czy naprawiał buty, warzył piwo, piekł chleb - jest niepowtarzalny. Życie każdego człowieka - sensownie przeżyte - musi być twórcze - mówi w wywiadzie dla PiszemyWspomnienia.pl KIRA GAŁCZYŃSKA.



WYRZUCONE Z PAMIĘCI

WYRZUCONE Z PAMIĘCI

Publiczna - dokonana na oczach tysięcy mieszkańców Gdańska w lipcu 1946 r. - egzekucja 11 oprawców z obozu koncentracyjnego Stutthof została wyparta z pamięci zbiorowej. Postanowiliśmy zbadać pamięć i niepamięć gdańszczan - mówi PiszemyWspomnienia.pl dr ALICJA ZBIERZCHOWSKA z Zakładu Pedagogiki Społecznej Uniwersytetu Gdańskiego.



PAMIĘTNIK W SPADKU

PAMIĘTNIK W SPADKU

Po II wojnie światowej zniknęła troska o gromadzenie i porządkowanie rodzinnych archiwów. Dziś pamiętników się prawie nie pisze, listy trafiają na śmietnik, a ludzie gromadzą głównie rachunki i wyciągi z kont - mówi naszemu portalowi DANUTA KAMOLOWA, wieloletni pracownik Zakładu Rękopisów Biblioteki Narodowej.



HISTORIE Z BIAŁEGO DOMU

HISTORIE Z BIAŁEGO DOMU

Odbieram pamiętniki amerykańskich prezydentów jako świadectwo dojrzałej demokracji. Te książki to nie tylko wizerunek i biznes, ale także świadomość odpowiedzialności wobec obywateli, którym należy się sprawozdanie z działalności przywódcy, wytłumaczenie z podjętych decyzji, prowadzonej polityki - mówi PiszemyWspomnienia.pl prof. LONGIN PASTUSIAK.



DAJĘ ŚWIADECTWO

DAJĘ ŚWIADECTWO

Przywódca powstania w obozie zagłady w Sobiborze Aleksander „Sasza” Peczerski powiedział nam, że kto przeżyje, ten musi opowiedzieć światu, co tu się działo. Przysiągłem sobie, że to zrobię - mówi w wywiadzie dla PiszemyWspomnienia.pl THOMAS TOIVI BLATT, autor ksiażki "Ucieczka z Sobiboru".



UKRYTA CODZIENNOŚĆ

UKRYTA CODZIENNOŚĆ

Nie mamy pamiętników, które dałyby materiał obrazujący obecne życie codzienne zwykłych ludzi, zmiany społeczne, kulturowe, obyczajowe, mentalne – ubolewa w rozmowie z naszym portalem prof. TADEUSZ BIAŁECKI, od 1969 r. do dziś przewodniczący jury konkursu "Dzieje Szczecińskich Rodzin".



FIKCJA MNIE NUDZI

FIKCJA  MNIE NUDZI

Od dawna jestem wielką miłośniczką listów, dzienników, pamiętników. Fikcja mnie nudzi. Każdy pamiętnik to obraz czyjegoś życia, które upłynęło, a także obraz zmieniającego się świata - mówi w wywiadzie dla PiszemyWspomnienia.pl MARIA IWASZKIEWICZ.



JAK ŻYJESZ, POLAKU

JAK ŻYJESZ, POLAKU

Nawet mając 20 lat, można i warto tworzyć pamiętnik, w którym stawiamy pytania: jak żyję, co dotąd zrobiłem, czy żyję zgodnie ze swymi ideałami, do czego doszedłem, co dalej mam zrobić ze swoim życiem - mówi w wywiadzie dla PiszemyWspomnienia.pl prof. BRONISŁAW GOŁĘBIOWSKI, jeden z założycieli Towarzystwa Przyjaciół Pamiętnikarstwa.



POZNAJCIE DAWIDA RUBINOWICZA

POZNAJCIE DAWIDA RUBINOWICZA

Chciałbym, aby Dawid Rubinowicz był w Polsce co najmniej tak samo znany jak Anne Frank, a jego pamiętnik został umieszczony na liście gimnazjalnych lektur – podkreślił w rozmowie z portalem PiszemyWspomnienia.pl WŁODZIMIERZ GAŁĄSKA, prezes wydawnictwa Książka i Wiedza, które w 1960 r. po raz pierwszy wydało pamiętnik żydowskiego chłopca zagazowanego w Treblince.



WSPOMNIENIA Z PRZYSZŁOŚCI

WSPOMNIENIA Z PRZYSZŁOŚCI

Pamiętnik pisany w tajemnicy przed innymi był przestrzenią wolności jednostki, pamiętnik 2.0 wystawiany na widok i osąd publiczny jest społeczną przestrzenią wolności. Tę wolność należy chronić, a nie ograniczać - podkreśla w rozmowie z PiszemyWspomnienia.pl dr MIROSŁAW FILICIAK, kulturoznawca ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, badacz kultury współczesnej i mediów cyfrowych.



TWÓRCZY WIEK

TWÓRCZY WIEK

Organizujemy zajęcia seminaryjne i warsztatowe, które zadają kłam stereotypom o starości. Nasi seniorzy są twórcami – podkreśla w wywiadzie dla PiszemyWspomnienia.pl WIESŁAWA BORCZYK, prezes Zarządu Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku, prezes Sądeckiego UTW.



WSPOMNIENIAMI W ALZHEIMERA

WSPOMNIENIAMI W ALZHEIMERA

Przywoływanie dawnych wydarzeń to forma gimnastyki mózgu - bardzo potrzebnej w podeszłym wieku. O wspomnieniach, które leczą, opowiada portalowi PiszemyWspomnienia.pl Marek Giebułtowicz, terapeuta z Centrum Edukacji, Zdrowia i Starości w Chorzowie.



SKARB W ARCHIWUM

SKARB W ARCHIWUM

Czuję się jak archeolog, który prowadzi prace wykopaliskowe – mówi dr Dariusz Wierzchoś z Archiwum Akt Nowych opracowujący wielki zbiór wspomnień Towarzystwa Przyjaciół Pamiętnikarstwa w wywiadzie dla naszego portalu.



PRZYCHODZI AUTOR DO WYDAWCY

PRZYCHODZI AUTOR DO WYDAWCY

Przychodzą do mnie starsi ludzie i kładą na stół własne życie. Prawie każdy, kto na obszarze pomiędzy Morzem Czarnym a Bałtykiem przeżył 80 lat, musi mieć sensacyjne wspomnienia — mówi portalowi PiszemyWspomnienia.pl Wiesław Uchański, prezes wydawnictwa „Iskry”



Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wiem



e-poczta




w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>