ROCK NA MEDAL
        Piszemy Wspomnienia

piątek, 26 kwietnia 2024

ROCK NA MEDAL

Zaczynacie budowę muzeum nie od siedziby, lecz eksponatów, wśród których są wspomnienia. W tym roku po raz drugi zorganizowaliście konkurs na wspomnienia.



Idea konkursu jest związana z bliskim nam hasłem „Ocalmy od zapomnienia”. Ono nie daje mi spokoju od dziesięciu lat. W 2000 r. przygotowywałem album o festiwalach sopockich. Chciałem pokazać, jak w dniach tej imprezy wyglądał Sopot – ulice, hotele i kwatery, plaża, molo, kawiarnie... Zorientowałem się, że nie ma żadnej dokumentacji. Pojechałem po nią do Polskiej Agencji Artystycznej „Pagart”, która przez wiele lat była współorganizatorem festiwalu. W tej potężnej w PRL firmie pracowało zaledwie kilka osób. Po zgromadzonej w magazynach dokumentacji z historią polskiej muzyki nie pozostało nic. Po przemianie ustrojowej „Pagart” nie był w stanie opłacić czynszu za wielką powierzchnię, jaką wynajmował w pobliżu hotelu „Victoria”. Firma musiała się skurczyć i jej kierownictwo nie wiedziało, co zrobić z dokumentacją.



Powinni byli przekazać ją do Archiwum Państwowego.



Próbowali. Obdzwonili wszystkie instytucje: archiwa, muzea, telewizję, radio. Ale to był okres zachłyśnięcia się wolnością. Obowiązywało hasło – „Precz z komuną!”. To, co się działo wcześniej pod egidą władz, nie miało wartości. Wiele rzeczy związanych z kulturą wylądowało na śmietniku. Każdy z pracowników „Pagartu” mógł wziąć z dokumentacji, co chciał, resztę załadowano na kontenery i wyrzucono. Tam znajdowały się m.in. świetne serwisy zdjęciowe, plakaty, ulotki. Na ich podstawie można było dokładnie prześledzić m.in. zagraniczne trasy koncertowe wszystkich polskich artystów. Los dokumentacji „Pagartu” zmobilizował mnie do tego, by ratować to, co jeszcze można uratować. Zgromadziłem tyle materiałów na temat festiwalu i historii polskiego rocka, że rodzina chciała mnie wyrzucić z domu. To skłoniło mnie przed dwoma laty do założenia Fundacji Sopockie Korzenie. Staram się zdobywać środki, by to archiwum uporządkować. To, co ja mam, to, co mają koledzy w całym kraju, wymaga zeskanowania, opisania i archiwizowania. Dopiero wtedy można uruchomić nowoczesne muzeum z przekazem multimedialnym.




« poprzednia123następna »



Warning: Use of undefined constant opinia - assumed 'opinia' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/ghostwriter/ftp/txt/prezentacje.txt on line 29
Dodaj swój komentarz więcej prezentacji
Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wiem



e-poczta




w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>