Emigracja w muzeum
        Piszemy Wspomnienia

wtorek, 28 września 2021

Emigracja w muzeum

Emigracja w muzeum

(2012-10-25)


Ae Fusion Studio z Krakowa zostało zwycięzcą rozstrzygniętego w czwartek konkursu na koncepcję przestrzenno-plastyczną stałej wystawy Muzeum Emigracji w Gdyni, które powstaje na terenie dawnego Dworca Morskiego.

Ae Fusion Studio z Krakowa zostało zwycięzcą rozstrzygniętego w czwartek konkursu na koncepcję przestrzenno-plastyczną stałej wystawy Muzeum Emigracji w Gdyni, które powstaje na terenie dawnego Dworca Morskiego. Z tego miejsca obywatele przedwojennej Rzeczypospolitej opuszczali ojczyznę w poszukiwaniu lepszego życia.

Zwycięzca konkursu otrzymał zaproszenie do udziału w negocjacjach na przygotowanie szczegółowego projektu ekspozycji. Zgodnie z koncepcją kierownictwa tworzącego się muzeum placówka ma ukazać historię emigracji jako historię "niezwykle osobistą – składają się na nią losy milionów ludzi".

Muzeum pragnie "możliwie wiernie przekazać emocje towarzyszące decyzjom o wyjeździe, opuszczaniu najbliższych, porzucaniu dotychczasowego życia i rodzinnego kraju; opowiedzieć o trudach podróży, zetknięciu z egzotyką, wielokulturowością i o budowaniu własnej tożsamości na nowych ziemiach. Będzie to również opowieść o kulisach emigracyjnego biznesu: szlakach transportowych, instytucjach zajmujących się logistyką, ludziach żyjących z organizacji przerzutu emigracyjnych mas. Wreszcie - o porcie jako węźle całego systemu transportowego oraz warunkach, w jakich do innego świata podróżowali rodacy. To opowieść, która dotyczy każdego z nas".

Muzeum Emigracji ma kosztować 50 mln złotych. Część tej kwoty będą stanowić środki unijne. Planowane otwarcie placówki - przełom 2014 i 2015 roku. (ike)


Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>