Wiadomości
        Piszemy Wspomnienia

niedziela, 13 października 2024

Wiadomości

Zawód fotograf

(2010-12-31)

Wykonane w pierwszych dniach stanu wojennego zdjęcie przedstawiające wojskowy transporter opancerzony na tle warszawskiego kina "Moskwa", na którym umieszczono billboard reklamujący grany wówczas amerykański film "Czas apokalipsy", obiegło cały świat. Wkrótce ukażą się wspomnienia jego autora - Chrisa Niedenthala.



Ocalał i dał świadectwo

(2010-12-30)

Jechiel Rajchman trafił do Treblinki w październiku 1942 r. 2 sierpnia 1943 r. wziął udział w buncie więźniów i zdołał zbiec. W marcu 2011 r. "Czytelnik" wyda książkę Rajchmana "Ocalałem z Treblinki. Wspomnienia 1942-1943".



Pamiętnik żony piłkarza

(2010-12-29)

Władysław Żmuda wystąpił przeszło 90 razy w reprezentacji Polski, zdobywając z nią m.in. srebrne medale na Mistrzostwach Świata w RFN i Hiszpanii. Nie napisał wspomnień, uczyniła to jego żona. W księgarniach jest dostępna książka Marii Żmudy "Bo mój chłopak piłkę kopie".



Pod dyktando Twaina

(2010-12-28)

"Niezrównana kronika życia autora, dziejów Ameryki i znacznej części świata" – tak o "Autobiografii" Marka Twaina napisał w świątecznej "Polityce" Karol Jałochowski. Jej pierwszy tom ukazał się w listopadzie w USA.



Pisze dla pieniędzy

(2010-12-27)

Julian Assange, założyciel portalu WikiLeaks, potwierdził wcześniejsze informacje o pracy nad autobiografią. "Nie chcę napisać tej książki, ale muszę" - powiedział Assange w wywiadzie dla "Sunday Times". Ten przymus związany jest z koniecznością zdobycia pieniędzy na swoją obronę.



Dzienniki na scenie

(2010-12-24)

Prezydent Bronisław Komorowski wraz z żoną Anną Komorowską obejrzeli we wtorek w warszawskim teatrze IMKA premierę "Dzienników" Witolda Gombrowicza. – Każdy aktor na scenie jest Gombrowiczem, ponieważ wypowiadamy jego myśli – mówił jeszcze przed premierą aktor Piotr Adamczyk.



Assange pisze pamiętnik

(2010-12-23)

Założyciel portalu WikiLeaks Julian Assange prawdopodobnie, jak podaje "The Guardian", sprzedał prawa autorskie do swych pamiętników dwóm wydawnictwom: szkockiemu Canongate i amerykańskiemu Knopf wchodzącemu w skład największego światowego anglojęzycznego wydawnictwa literackiego Random House.



Drabina do sławy

(2010-12-22)

Wydawnictwo Candlewick Press zapowiedziało wydanie w kwietniu 2011 r. książki "Ladder to the Moon" ("Drabiną na księżyc"). Napisała ją Maya Soetoro-Ng, przyrodnia siostra Baracka Obamy. Skierowana do dzieci w wieku od 4 do 8 lat publikacja, choć odwołuje się do fantastyki i folkloru, ma charakter osobisty – opowiada o wspólnej matce autorki i prezydenta USA - Ann Dunham.



Drugie życie Dawida

(2010-12-21) - konkursy

Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli wraz z Towarzystwem im. Dawida Rubinowicza ogłosiło konkurs "Pamiętnik Dawida Rubinowicza – reszta nie jest milczeniem…" dla gimnazjalistów i nauczycieli szkół wszystkich poziomów edukacji z województwa świętokrzyskiego.



Blog Roku

(2010-12-20) - pamiętnik 2.0

11 stycznia 2011 r. upływa termin zgłaszania blogów do VI edycji konkursu Blog Roku organizowanego pod patronatem portalu Onet.pl. Do konkursu są dopuszczone blogi pisane w języku polskim niezależnie od miejsca blogowania.



Piłkarz w raju

(2010-12-17)

W grudniu trafił do sprzedaży polski przekład pamiętnika "Rok w raju" gwiazdy Barcelony, Adreasa Iniesty, którego – jak podały w tym tygodniu brytyjskie media – arabscy właściciele Manchesteru United chcą kupić za sto milionów euro. Byłby to najdroższy transfer w historii futbolu.



Wspomnienia w prokuraturze

(2010-12-16)

Prokuratura Okręgowa w Warszawie otrzymała zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w postaci ujawnienia tajemnicy państwowej w wywiadzie rzece z byłym funkcjonariuszem Centralnego Biura Antykorupcyjnego Tomaszem Kaczmarkiem.



Praga gada

(2010-12-16)

15 grudnia na terenie dawnej warszawskiej wytwórni wódek "Koneser" otwarto wystawę "Praga Gada. Praskie gawędy zilustrowane" przygotowaną w oparciu o fragmenty nagranych – w ramach programu historii mówionej – relacji mieszkańców warszawskiej Pragi.



Cudzoziemiec w pracy

(2010-12-16) - konkursy

"Przygody cudzoziemców na polskim rynku pracy" – tak nazywa się konkurs pamiętnikarski skierowany do obcokrajowców pracujących w Polsce oraz do ich polskich współpracowników i pracodawców. – Chcemy walczyć z negatywnymi stereotypami – powiedziała PiszemyWspomnienia.pl Małgorzata Topczewska z Fundacji Rozwoju "Oprócz Granic", która organizuje konkurs.



3096 dni w niewoli

(2010-12-15)

W styczniu 2011 r. ukaże się polski przekład książki 22-letniej Nataschy Kampusch "3096 dni", w której młoda kobieta opowiada o przeszło ośmiu latach zniewolenia.



Pamiętniki szoku

(2010-12-14)

Prof. Tadeusz Kowalik, doradca strajkujących latem 1980 r. w Gdańsku stoczniowców, a potem "Solidarności", zaapelował do głównych autorów przemian gospodarczych w Polsce na przełomie lat 80. i 90. o napisanie wspomnień.



Dąbrowska w oryginale

(2010-12-13)

Rękopisy dzienników Marii Dąbrowskiej zostaną zaprezentowane na spotkaniu poświęconym pierwszemu pełnemu wydaniu "Dzienników 1914-1965" we wtorek, 14 grudnia, o godz. 15.00, w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.



Blogerzy w realu

(2010-12-10) - pamiętnik 2.0

"Blog Forum Gdańsk" – to nazwa pierwszej ogólnopolskiej konferencji blogerów, która odbędzie się w sobotę i niedzielę w Gdańsku. Twórcy blogów będą debatować o stanie i kierunkach rozwoju polskiej blogosfery.



Nieznana Marilyn

(2010-12-09)

Wydawnictwo Literackie zapowiedziało wydanie wiosną przyszłego roku książki, w której znajdą się dzienniki, zapiski, listy i wiersze Marilyn Monroe z lat 1943-1962.



Sipińska na półkach

(2010-12-07)

"Gdybym była aniołem... historie prawdziwe, dziwne, śmieszne" – do księgarń trafiła nowa autobiograficzna książka Urszuli Sipińskiej wydana przez oficynę Zysk i S-ka.



Nagrodzone historie

(2010-12-06) - konkursy

W sobotę w Książnicy Karkonoskiej ogłoszono wyniki konkursu "Zachować w pamięci – historia mojej rodziny".



Audiohistoria.pl

(2010-12-03) - historia mówiona

W czwartek w warszawskim Domu Spotkań z Historią zaprezentowano przygotowywany od dwóch lat portal historii mówionej – audiohistoria.pl.



Przedłużone festiwale

(2010-12-02) - konkursy

Konkurs na wspomnienia z festiwali piosenki w Opolu został przedłużony o miesiąc. Organizator konkursu – Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu – czeka na prace do końca grudnia.



Edelman w Moskwie

(2010-12-01)

4 grudnia w ramach odbywających się w Moskwie Międzynarodowych Targów Literatury Intelektualnej Non Fiction zostanie zaprezentowana ostatnia książka zmarłego przed rokiem Marka Edelmana "I była miłość w getcie".



GROM-kie głosy

(2010-11-29)

1 grudnia o godzinie 18.00 w warszawskim Traffic Clubie przy ul. Brackiej 25 odbędzie się prezentacja wywiadu-rzeki Sławomira Petelickiego "GROM. Siła i honor". Fragmenty książki przeczytają Daniel Olbrychski i Piotr Fronczewski.



Sześćdziesiątka Dąbrowskiego

(2010-11-26) - konkursy

Komitet Obchodów 60-lecia XXXVII Liceum Ogólnokształcącego im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie prosi absolwentów i byłych pracowników o nadsyłanie do końca tego roku wspomnień i dokumentów związanych ze szkołą.



Telewizja rządzi

(2010-11-25)

Wydana w październiku przez krakowski "Znak" autobiografia Wojciecha Manna "RockMann" od tygodni utrzymuje się na pierwszym miejscu listy Top 50 najlepiej sprzedających się książek w sieci EMPIK.



Anda Rottenberg bez fikcji

(2010-11-24)

O szczerości autorów autobiografii i skłonności do fabularyzowania swego życia opowie Anda Rottenberg w rozmowie z Jakubem Janiszewskim z radia TOK FM w ramach trwającego w Warszawie Międzynarodowego Festiwalu Reportażu "Świat bez fikcji".



Laptop za wspomnienia

(2010-11-23) - konkursy

30 listopada upływa okres nadsyłania prac na zorganizowany przez Zarząd Główny NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa konkurs na wspomnienia o działalności związkowej. Zwycięzca otrzyma laptopa.



Autobiografia szesnastolatka

(2010-11-22)

Amerykański wokalista Justin Bieber otrzymał w niedzielę w Los Angeles nagrodę muzyczną American Music Awards w czterech prestiżowych kategoriach. W połowie października ukazała się autobiografia piosenkarza, który urodził się w ...1994 r.



APEL O PAMIĘĆ

(2010-11-19)

Z inicjatywy Domu Spotkań z Historią zrodził się apel do władz Warszawy o upamiętnienie tablicą miejsca ukrycia Archiwum Ringelbluma, które UNESCO zaliczyło do najważniejszych dokumentów pozostawionych przez ludzkość.



Lekarstwo na rozstanie

(2010-11-19)

Lekarstwem Alicji Bachledy-Curuś na rozstanie z Colinem Farrellem ma być wydanie pamiętnika – twierdzi piątkowy "Fakt". Gazeta przekonuje, że aktorka oprócz "rozliczenia się z bolesną przeszłością i uleczenia zranionej duszy mogłaby również sporo na tym zarobić".



Spowiedź agenta Tomka

(2010-11-18)

"Po mieście krąży plotka, że już pisze pan książkę, swoje pamiętniki. Kiedy premiera?" – pytał 17 września br. agenta Tomka Piotr Krysiak w wywiadzie dla TVP Info. Teraz wiadomo, że już wkrótce. W zapowiedziach EMPIK-u pojawiła się książka "Agent Tomek: Spowiedź". To wywiad rzeka ze słynnym agentem Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Jego autorem jest... Piotr Krysiak.



Uczniowie Kołłątaja

(2010-11-17) - konkursy

Do końca marca 2011 r. można nadsyłać prace na konkurs na wspomnienia związane z warszawskim Liceum Kołłątaja. – Efektem projektu ma być multumedialna publikacja, którą zaprezentujemy w czasie przyszłorocznych obchodów 90-lecia szkoły – powiedział nam Wojciech Bartczak, członek Zarządu Stowarzyszenie Absolwentów XXI LO im. Hugona Kołłątaja, a zarazem nauczyciel historii w tej szkole.



Historia w rodzinie

(2010-11-16) - konkursy

Ponad 40 prac wpłynęło na ogólnopolski konkurs literacki "Zachować w pamięci – historia mojej rodziny" zorganizowany przez Jeleniogórskie Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej Książnica Karkonoska. – Nazwiska laureatów zostaną ogłoszone w czasie uroczystej gali 4 grudnia – powiedziała nam Ewa Milińska z Książnicy Karkonoskiej.



Bezdomny pamiętnikarz

(2010-11-15) - konkursy

Bezdomny z Krakowa posługujący się pseudonimem Victor wygrał Konkurs na Pamiętniki Osób Doświadczających Ubóstwa i Wykluczenia Społecznego. – Praca Victora zdecydowanie wyróżnia się na tle pozostałych, została napisana bardzo ciekawym językiem – mówi PiszemyWspomnienia.pl Kamila Płowiec, koordynatorka konkursu.



Krawczyk jak wino

(2010-11-12)

15 listopada w warszawskim salonie EMPIK Junior Krzysztof Krawczyk zaprezentuje autobiograficzną książkę "Życie jak wino". Piosenkarz napisał ją wspólnie ze swym menedżerem Andrzejem Kosmalą, z którym współpracuje od 36 lat. Tytuł został zapożyczony z tytułu przeboju Krawczyka.



STACHURA NIE STRASZY

(2010-11-12)

Pierwszy tom zapowiadanych od kilku miesięcy "Dzienników. Zeszytów podróżnych" Edwarda Stachury, wydanych przez "Iskry", trafił do księgarń. – Pomysł wydania dzienników narodził się w mojej kluboksięgarni "Legalna" na Pradze – mówi w rozmowie z PiszemyWspomnienia.pl MONIKA STACHURA, bratanica autora "Siekierezady".



Paranoja Steffena Moellera

(2010-11-10)

Znany m.in. z programu "Europa da się lubić" i serialu "M jak Miłość" Steffen Moeller promuje w Polsce książkę "Moja klasyczna paranoja". Opowiada w niej o swej największej, towarzyszącej mu od dzieciństwa, "paranoi" – muzyce klasycznej.



Bush w sprzedaży

(2010-11-09)

We wtorek rozpoczęła się sprzedaż autobiograficznej książki 43. prezydenta USA George’a W. Busha „Decision Points” (“Momenty decyzji”). Poprzedni gospodarz Białego Domu ani jednym słowem nie komentuje poczynań Baracka Obamy, za to szczerze opowiada o swoim życiu i swojej polityce.



Zmagania Ewy Błaszczyk

(2010-11-08)

"Wszystko jest takie kruche" – to tytuł książki poświęconej życiu Ewy Błaszczyk, która trafi do sprzedaży 15 listopada. Aktorka w rozmowie z Izabelą Górnicka-Zdziech opowiada o walce, jaką toczy po śmierci męża i zakrztuszeniu się córki, które wywołało śpiączkę.



Big-beatowy alfabet

(2010-11-08) - konkursy

Gabriel Oleszek z Gdańska i Mieczysław Suder ze Skoczowa otrzymali dwie równorzędne nagrody główne w konkursie "Wspomnienia Miłośników Rock and Rolla". Specjalną nagrodę ufundowaną przez redakcję gazety "Dziennik Bałtycki" wręczono Krzysztofowi Skibie.



Wyreżyserował własne życie

(2010-11-05)

"Małą maturę 1947" Janusza Majewskiego obejrzymy w kinach najwcześniej za kilka miesięcy. Za to już w sobotę i niedzielę Janusz Majewski na krakowskich Targach Książki będzie podpisywał swoją autobiograficzną książkę "Mała matura", wydaną przez warszawską oficynę Marginesy.



Wspomnienia trzymają się mocno

(2010-11-04)

Wspomnienia Kiry Gałczyńskiej "Mój anioł ma skrzydło zielone" zwyciężyły w plebiscycie czytelników, bibliotekarzy i księgarzy na Książkę Roku 2009 r. w ramach Warszawskiej Premiery Literackiej. - Kira Gałczyńska wzbudza zainteresowanie nie tylko jako córka wybitnego poety, lecz także jako osoba obdarzona darem pięknego pisania - mówi PiszemyWspomnienia.pl Jan Rodzeń, kierownik warszawskiego Klubu Księgarza.



Wyzwolony Ricky Martin

(2010-11-03)

"Od momentu gdy napisałem pierwsze zdanie, byłem pewien, że dzięki tej książce uwolnię się od wielu rzeczy, które nosiłem w sobie" – powiedział Ricky Martin o swojej autobiograficznej książce "Me" (w wersji hiszpańskiej "Yo"). Jej sprzedaż rozpoczęła się we wtorek.



Pokaż drogę

(2010-11-02) - konkursy

Do końca roku można nadsyłać wspomnienia na konkurs "Moja historia kluczem do nauki życia", którego adresatami są słuchacze Uniwersytetów Trzeciego Wieku. – Chcę, aby autorzy opowiedzieli prawdziwą historię ze swego życia, która może być nauką, drogowskazem dla innych – poinformowała PiszemyWspomnienia.pl Jolanta Szwalbe, organizatorka konkursu.



Bliżej siebie

(2010-10-29) - konkursy

Piotr Heine wygrał konkurs „Moje Igrzyska” na wspomnienia kibiców i wolontariuszy poświęcone Europejskim Letnim Igrzyskom Olimpiad Specjalnych, które odbyły sie we wrześniu w Warszawie. Uczestniczyło w nich półtora tysiąca niepełnosprawnych intelektualnie zawodników.



Sekret Milli Jovovich

(2010-10-28)

Milla Jovovich zdementowała pogłoski o zamiarze wydania swojego dziennika. 35-letnia aktorka oświadczyła Brisbane Times, że dziennik ma charakter intymny i nie jest przeznaczony do publikacji.



W uścisku agenta

(2010-10-27)

W książce Weroniki Marczuk zostaną ujawnione nieznane dotąd opinii publicznej dokumenty i fakty dotyczące agenta Tomka – powiedziała naszemu portalowi Ewa Sułek, dyrektor wydawniczy wydawnictwa Sprawy Polityczne. Książka "Chcę być jak agent" ukaże się w sprzedaży 10 listopada.



Życie po śmierci

(2010-10-27) - konkursy

W ciągu ostatnich 30 lat zginęło półtora tysiąca górników, pozostało po nich przeszło 4,5 tysiąca wdów i dzieci. To do nich, a także do ratowników górniczych adresowany jest konkurs "Moje życie po wypadku".



Wspomnienie za 10 tysięcy

(2010-10-26) - konkursy

Do 30 grudnia trwa Międzynarodowy Konkurs na Pracę Wspomnieniowo-Historyczną o Polkowicach z pulą nagród w wysokości 25 tys. złotych. Zwycięzca otrzyma 10 tysięcy, zdobywca drugiego miejsca – 5 tys., trzeciego – 3 tys., zaś siedmiu autorów wyróżnionych prac – po tysiąc zł.



Wyczerpany Łazuka

(2010-10-25)

Pierwszy nakład autobiograficznego wywiadu-rzeki „Przypuszczam, że wątpię” z Bohdanem Łazuką został wyczerpany. Jak poinformowała nasz portal Agnieszka Sempolska z wydawnictwa Prószyński i S-ka, trwa dodruk książki – powinna być ona dostępna w księgarniach w przyszłym tygodniu.



Co z tym życiem?

(2010-10-22)

Na początku listopada ukaże się wydana przez Muzę książka Kingi Rusin "Co z tym życiem?", która tytułem nawiązuje do książki i programu telewizyjnego jej byłego męża, Tomasza Lisa, "Co z tą Polską?".



Przygody Marka Twaina

(2010-10-21)

Mark Twain wraca na listy bestsellerów. Choć pierwszy tom jego pamiętników ukaże się w USA dopiero 15 listopada, już teraz jest w pierwszej piątce książek wywołujących największe zainteresowanie klientów Amazon.com i Barnes&Noble.com.



Ł jak Łapicki

(2010-10-21)

"Nic się nie stało!" – tak nazywa się zbiór felietonów i rozmów Andrzeja Łapickiego z młodszą o 60 lat żoną, wydany przez "Świat Książki".



O łóżku, sercu i pracy

(2010-10-20)

W tym tygodniu rozpocznie się sprzedaż autobiograficznej książki Jacka Poniedziałka "Wyjście z cienia", w której popularny aktor opowiada o dzieciństwie, młodości, karierze, życiu w środowiskach artystycznych Krakowa i Warszawy, związkach z partnerami.



Kokainowa palma

(2010-10-18)

W 2006 r. odwołano - z powodu upadku Keitha Richardsa z palmy - zaplanowany na czerwiec koncert w Warszawie zespołu Rolling Stones. Jak wynika z autobiografii gitarzysty i kompozytora, wszedł on na drzewo po zażyciu kokainy.



Instynkt Blaira

(2010-10-18)

Tony Blair został nominowany do nagrody Bad Sex in Fiction Award, przyznawanej od 1993 r. autorowi najgorszej sceny erotycznej w powieści przez pismo literackie „Literary Review”. Pierwszy poinformował o tym brytyjski „Telegraph”.



Wersety z ukrycia

(2010-10-15)

Pracuję nad wspomnieniami. Napisałem już około stu stron – poinformował agencję Reuters Salman Rushdie. Pamiętnik obejmuje okres od 1989 r. do 1998 r., gdy autor „Szatańskich wersetów” – skazany przez władze Iranu na karę śmierci – musiał ukrywać się przed prześladowcami.



Dzieje szczecińskich rodzin

(2010-10-14) - konkursy

Do końca roku Szczecińskie Towarzystwo Kultury czeka na prace na konkurs ,,Dzieje szczecińskich rodzin”. To najstarszy, organizowany od 1969 r., konkurs pamiętnikarski w Polsce. Na 40 dotychczasowych edycji napłynęło ponad 950 prac.



Konkurs w budowie

(2010-10-14) - konkursy

Do 1 lutego 2011, a nie jak pierwotnie ustalono do 30 września 2010 r., można nadsyłać prace na konkurs „Budowa Nowych Tychów w moich wspomnieniach”, ogłoszony przez Muzeum Miejskie w Tychach.



Mandela bardzo osobisty

(2010-10-13)

Zawsze go podziwiałem, on był inspiracją dla nas wszystkich – powiedział George Groepier, pierwszy nabywca książki Nelsona Mandeli "Conversations with Myself" ("Konwersacja z samym sobą"). Kupił ją wczoraj w otwartej specjalnie z tej okazji o godzinę wcześniej niż zwykle księgarni w centrum handlowym V&A Waterfront w Cape Town.



Próba ognia

(2010-10-12)

"Wszystko jest po coś" – przekonuje w tytule autobiograficznego wywiadu-rzeki Krzysztof Ziemiec, który w czerwcu 2008 r. uległ ciężkiemu poparzeniu, ratując z płomieni rodzinę. Po wielomiesięcznym leczeniu znany dziennikarz wrócił do pracy.



Llosa według Llosy

(2010-10-11)

Literacki Nobel dla Mario Vargasa Llosy przyspieszył wydanie przez krakowski Znak autobiografii pisarza. Zamiast w przyszłym roku ukaże się ona jeszcze przed Bożym Narodzeniem.



Pamiętnik odchudzania - za i przeciw

(2010-10-08) - pamiętnik 2.0

Odchudzanie należy zacząć nie od pamiętnika, lecz konsultacji z dietetykiem i lekarzem. Nie warto przyjmować bezkrytycznie pomysłów na odchudzanie podrzucanych przez intenetowych znajomych i nieznajomych – radzi w rozmowie z naszym portalem dr EWA LANGE, kierownik poradni dietetycznej w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego



Niedosyt młodości

(2010-10-07)

„Kurier Szczeciński” obchodzi dziś swoje 65-lecie. Na rozpisany z okazji rocznicy konkurs „Kurier, Szczecin i Ja” prace nadesłało około 50 autorów. – Z plonu konkursu jestem zadowolony, zabrakło mi jedynie wspomnień z okresu po przemianie ustrojowej – powiedział nam Janusz Ławrynowicz, publicysta gazety.



Frascati w synagodze

(2010-10-07)

Pisarka i malarka Ewa Kuryluk opowie dziś o autobiograficznej książce „Frascati”. Organizowane przez Gminę Żydowską spotkanie odbędzie się w warszawskiej Synagodze im. Nożyków przy ul. Twardej 6. Początek – godz. 19.00. Wstęp wolny.



Pamiętnik jasnowidza

(2010-10-06)

„Jasnowidz. Zmarli mówią” – taki tytuł będzie nosić autobiografia Krzysztofa Jackowskiego, która ma zostać wydana w przyszłym roku. W pisaniu 47-letniemu jasnowidzowi pomaga jego o 19 lat młodsza partnerka życiowa Katarzyna Świątkowska-Gliszczyńska.



Podzielili się biedą

(2010-10-05) - konkursy

Do 10 października, a nie jak zapisano w regulaminie do 30 września, można nadsyłać prace na Konkurs na Pamiętniki Osób Doświadczających Ubóstwa i Wykluczenia Społecznego. – Zdecydowaliśmy się na ten krok, bo najwięcej prac otrzymaliśmy w ostatnich dniach września – powiedziała nam Kamila Płowiec, koordynatorka konkursu.



To były festiwale!

(2010-10-04) - konkursy

W Opolu, nazywanym przez lata stolicą polskiej piosenki, powstaje Muzeum Polskiej Piosenki. Do 30 listopada br. można nadsyłać wspomnienia na zorganizowany przez tę placówkę konkurs "To były festiwale!". – Najciekawsze prace konkursowe będą eksponowane w muzeum – poinformowała nasz portal BEATA MARCINOWICZ z Muzeum Polskiej Piosenki.



W mieście Himilsbacha

(2010-10-04) - konkursy

„Mińsk Mazowiecki i powiat miński w latach 1944-1989” – to temat konkursu ogłoszonego przez Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego. – Postanowiliśmy skłonić mieszkańców do podzielenia się wspomnieniami z okresu, który naszym zdaniem jest niedostatecznie znany – powiedział PiszemyWspomnienia.pl Tomasz Adamczak, prezes Towarzystwa.



A w sercu ciągle maj...

(2010-10-01)

„Skala uczuć rozpięta do maksimum. Towarzyszy zakochanym od zauroczenia, miłosnych uniesień przez przekomarzania kochanków po wyrzuty i tłumaczenia” – tak dzisiejsza „Gazeta Wyborcza” zachęca do przeczytania wydanych przez „Agorę” listów Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory. Książka jest dostępna w sprzedaży od dziś.



Pisze, nie pisze...

(2010-09-30)

Od sierpnia na popularnych anglojęzycznych portalach internetowych powtarzane są pogłoski o tym, że 35-letnia aktorka Angelina Jolie przygotowuje autobiografię, za którą ma otrzymać bajońskie honorarium. W ostatnich dniach ta wieść pojawiła się w wielu polskich mediach. Jednak może okazać się ona kolejną plotką.



Dobry przykład

(2010-09-29)

Magda Krzyżanowska-Mierzewska i Jerzy Krzyżanowski zaprezentują dziś swoją książkę „Według ojca, według córki. Historia rodu” w warszawskim Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20. Początek o godzinie 18.00.



Setka wspomnień

(2010-09-29) - konkursy

3 września 1911 r. rozpoczęła się nauka w gimnazjum w Brzesku. W związku ze zbliżającą się setną rocznicą szkoły – najlepiej znanej pod nazwą Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika – jej absolwenci mogą przysłać wspomnienia na konkurs „Wspominam, pamiętam...”.



Emigracja 2010

(2010-09-28) - konkursy

Emigracja to nie tylko "wyjazd za chlebem", ciężka praca, rozłąka z rodziną, ale także wiele emocji, które przelane na papier mogą być dla innych wsparciem w trudnych chwilach, a czasem rozrywką – powiedziała PiszemyWspomnienia.pl KATARZYNA BEDNARZ z Agencji Literacko-Dziennikarskiej organizującej wspólnie z portalem KobietawUK.info konkurs Emigracja 2010.



Jeden jubileusz – dwa konkursy

(2010-09-27) - konkursy

„Opowiedz mi historię... czyli wspomnienia z szóstki” oraz „Twoje losy po ukończeniu szóstki” – to tytuły konkursów ogłoszonych przez Szkołę Podstawową nr 6 w Kwidzynie. - Dziś szkoły walczą o ucznia. Konkursy są okazją do promocji, pokazania, że „szóstka” to dobra szkoła z tradycjami - podkreśla w rozmowie z PiszemyWspomnienia.pl dyrektor Lidia Nowacka.



Tango pod parasolem

(2010-09-27)

Kilkaset osób zatańczyło wczoraj na krakowskim Rynku Głównym tango argentyńskie dla Sławomira Mrożka, który w czerwcu skończył 80 lat, zaś w ubiegłym tygodniu pojawił się w Polsce w związku z wydaniem pierwszego tomu „Dziennika”.



Kalendarze Marii Kaczyńskiej

(2010-09-24)

Maria Kaczyńska od grudnia 2005 r. do 9 kwietnia 2010 prowadziła pamiętnik – twierdzi tygodnik „Życie na Gorąco”. Informację o istnieniu pamiętnika (dziennika) Marii Kaczyńskiej po raz pierwszy podała jej córka, Marta Kaczyńska, na początku czerwca w wywiadzie dla „Gali”. Od tej pory ta sprawa rozpala emocje kolorowych magazynów, tabloidów i plotkarskich portali internetowych.



Wielkim dziennik-arzem jest

(2010-09-23)

Zaskakująco szczere, nad wiek dojrzałe, niezwykle atrakcyjne – opinie na temat „Dziennika” Sławomira Mrożka są wyjątkowo zgodne i przychylne. Pierwszy z trzech tomów „Dziennika" pojawi się w czasie rozpoczynającego się dziś Festiwalu „Mrożek na XXI wiek”.



Syberiada polska

(2010-09-23)

Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi prezentuje wystawę „Sybiracy - patrioci - tułacze. Losy deportowanych Polaków w latach 1940-1956”. Przygotowano ją m.in. w oparciu o wspomnienia zebrane przez łódzki oddział Związku Sybiraków.



Szczecinek bez wspomnień

(2010-09-22) - konkursy

Zaledwie kilka prac napłynęło na ogłoszony przez Muzeum Regionalne w Szczecinku konkurs na wspomnienia mieszkańców z okazji 700-lecia miasta. – Musimy się poważnie zastanowić, co w tej sytuacji zrobić – powiedział PiszemyWspomnienia.pl dyrektor muzeum Jerzy Dudź.



W rytmie rock’n’rolla

(2010-09-21) - konkursy

Około pięćdziesięciu prac wpłynęło na drugą edycję konkursu „Wspomnienia Miłośników Rock’n’Rolla”. Choć regulaminowy termin nadsyłania wspomnień minął 15 września, można to zrobić jeszcze do końca miesiąca – poinformował PiszemyWspomnienia.pl Wojciech Korzeniewski, pomysłodawca konkursu, prezes Fundacji Sopockie Korzenie.



Sekret prezydenta

(2010-09-21)

„Pamiętnik Kwaśniewskiego wstrząśnie Polską” – zapowiedział w tytule wtorkowy „SuperExpress”, informując, że wkrótce zostaną opublikowane wspomnienia byłego prezydenta, w tym jego „najtajniejsze notatki”. - Tylko pan prezydent może wypowiedzieć się w tej sprawie – oświadczyła Anna Wnuk, asystent Aleksandra Kwaśniewskiego, poproszona przez PiszemyWspomnienia.pl o komentarz.



Tango dla Mrożka

(2010-09-20)

"Wielkie tango dla Mrożka" odtańczone na krakowskim Rynku Głównym będzie kulminacyjnym wydarzeniem w czasie rozpoczynającego się w czwartek Festiwalu "Mrożek na XXI wiek", w czasie którego zostanie zaprezentowany pierwszy tom "Dziennika" pisarza.



Pamiętnik agenta Tomka

(2010-09-20)

Funkcjonariusz Centralnego Biura Antykorupcyjnego znany jako agent Tomek przeszedł na emeryturę i zastanawia się nad napisaniem wspomnień.



Zachęta dla Andy Rottenberg

(2010-09-17)

Anda Rottenberg, krytyk i historyk sztuki, była dyrektor „Zachęty”, znalazła się w gronie laureatów 10. edycji Konkursu Literackiego Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. W czwartek w warszawskim Klubie Księgarza odbyła się uroczystość wręczenia nagród.



Rock-Mann

(2010-09-17)

O młodości, muzyce i muzykach opowiada autobiograficzna książka Wojciecha Manna „Rock-Mann, czyli jak nie zostałem saksofonistą”, która ukaże się 18 października nakładem krakowskiego wydawnictwa Znak.



Nie myśl, że książki znikną

(2010-09-16)

Papierowej książki nie uśmierci internet, audiobooki i e-booki. Umberto Eco i Jean-Claude Carrière przekonują, że jest ona wieczna i uniwersalna jak koło. „Nie myśl, że książki znikną” – to tytuł wywiadu-rzeki z dwoma intelektualistami, który ukaże się w Polsce 29 września nakładem wydawnictwa W.A.B.



Warszawiacy nie z tej ziemi

(2010-09-16) - historia mówiona

Kim byli obcokrajowcy, którzy przyjechali do Warszawy i zamieszkali w niej w latach 1945-1989, czym się zajmowali, jak spoglądali na Polskę i jak ją oceniali? Odpowiedź na te pytania ma przynieść nowy projekt historii mówionej przygotowany przez warszawski Dom Spotkań z Historią w ramach programu „Warszawa wielonarodowa 1945-1989”.



Punkt widzenia mniejszości

(2010-09-15) - konkursy

Chcę pokazać punkt widzenia mniejszości ukraińskiej na jej sytuację w Polsce – wyjaśnia portalowi PiszemyWspomnienia.pl dr Monika Ślęzak, pomysłodawczyni i organizatorka konkursu pamiętnikarskiego „Życie Ukraińców w Polsce w perspektywie pokoleń” .



Długa terapia

(2010-09-15)

Od tygodnia w księgarniach państw niemieckojęzycznych dostępna jest autobiograficzna książka Nataschy Kampusch „3096 Tage” („3096 dni”). Informacje na temat wyników jej sprzedaży są sprzeczne, jednak przed księgarniami nie ustawiają się kolejki chętnych poznania nowych szczegółów
ośmioletniego zniewolenia autorki przez Wolfganga Prikopila.



Prezydenci do pióra

(2010-09-14)

9 listopada trafi do amerykańskich księgarń autobiografia 43. prezydenta USA George’a W. Busha. Prof. Tadeusz Iwiński, poseł na Sejm RP, tłumaczy naszemu portalowi, dlaczego byli polscy prezydenci nie opisują swego urzędowania.



Autobiografia Grabaża

(2010-09-14)

6 października rozpocznie się sprzedaż książki „Gościu. Auto Bio Grabaż” – autobiograficznego wywiadu-rzeki, który z 45-letnim Krzysztofem Grabażem Grabowskim, liderem grup „Piżama Porno” i „Strachy na Lachy”, przeprowadził Krzysztof Gajda.



Numer 4427 przedstawia

(2010-09-13)

Władysław Bartoszewski, numer obozowy 4427, przedstawi swoją najnowszą książkę „Mój Auschwitz” w czwartek, 16 września, o godzinie 18.00 w Empiku przy ul. Marszałkowskiej 104/122 w Warszawie.



Dajmy im głos

(2010-09-10) - konkursy

Dajmy głos tym, którzy nie są słuchani - Pierre Klein, mieszkający w Polsce Francuz, przedstawiciel międzynarodowego ruchu ATD Czwarty Świat, tłumaczy portalowi PiszemyWspomnienia.pl znaczenie konkursu na pamiętniki biednych i wykluczonych.



Rękopis Stachury

(2010-09-10)

- Rękopisy pisarzy w ręku edytora zawsze działają na zmysły. Nie da się tego zestawić z lekturą tekstu przetrawionego przez wydawniczą machinę – powiedział portalowi PiszemyWspomnienia.pl dr DARIUSZ PACHOCKI redagujący dzienniki Edwarda Stachury.



Literacka trąbka Stańki

(2010-09-09)

Wczoraj w warszawskim Klubie Księgarza wręczono nagrodę „Książka Miesiąca Warszawskiej Premiery Literackiej” Tomaszowi Stańce i Rafałowi Księżykowi za „Desperado” – autobiograficzny wywiad-rzekę.



Historia mojej rodziny

(2010-09-09) - konkursy

„Zachować w pamięci – historia mojej rodziny” – to tytuł ogólnopolskiego konkursu literackiego zorganizowanego przez Jeleniogórskie Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej „Książnica Karkonoska”. Prace można nadsyłać do 15 listopada br.



Profil w Sejmie

(2010-09-08) - pamiętnik 2.0

Prof. Jan Widacki, poseł na Sejm RP, zapewnił PiszemyWspomnienia.pl, że złoży interpelację w sprawie ochrony prywatnych informacji na portalach społecznościowych w związku z coraz częstszymi doniesieniami o ich zbieraniu, przetwarzaniu i wykorzystywaniu m.in. przez pracodawców oraz instytucje finansowe i firmy ubezpieczeniowe



Nie odpuszczą

(2010-09-07) - konkursy

Na konkurs pamiętnikarski poświęcony Teatrowi Dramatycznemu w Płocku – mimo jego przedłużenia – nie napłynęła ani jedna praca. Nawet to nie zraziło organizatorów. – Nie odpuścimy – zapewnił PiszemyWspomnienia.pl Leszek Skierski z działu promocji płockiej sceny.



007 wydany, 07 zgłoś się!

(2010-09-06)

22 września ukaże się polski przekład autobiografii Seana Connery’ego „Być Szkotem”. Krzysztof Szmagier, reżyser i scenarzysta najbardziej znanego polskiego filmu kryminalnego „07 zgłoś się”, uważa, że wspomnienia związane z tym serialem byłyby nie mniej interesujące niż ekranowe życie agenta 007.



Twarz jest najważniejsza

(2010-09-06)

W najbliższy czwartek w księgarniach pojawi się polski przekład autobiograficznej książki prof. Marii Siemionow „Twarzą w twarz. Moja droga do pierwszego pełnego przeszczepu twarzy”. Wydał ją krakowski Znak.



Nieobecni sprzedają się lepiej

(2010-09-03)

4,6 miliona funtów otrzymał od wydawcy za wspomnienia Tony Blair. Autobiograficzna „A Journey” („Podróż”) debiutowała w Wielkiej Brytanii 1 września. Który polski polityk może liczyć na wysokie honorarium – na to pytanie odpowiada Janusz Rolicki, komentator dziennika „Fakt”, autor „Przerwanej dekady” - wywiadu-rzeki z Edwardem Gierkiem.



Trzyma się i mówi Wiechem

(2010-09-03)

Wszyscy w naszym kraju przypuszczamy, że wątpimy - tłumaczy portalowi PiszemyWspomnienia.pl Bohdan Łazuka. Jego autobiograficzna książka "Przypuszczam, że wątpię" pojawi się w księgarniach 21 września.



Książka w moim życiu

(2010-09-03) - konkursy

"Książka w moim życiu" - to tytuł konkursu na wspomnienia zorganizowanego przez Centralną Bibliotekę Rolniczą (CBR) w Warszawie i Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.



Nie tylko „Tyskie”

(2010-09-02) - konkursy

Do 30 września można nadsyłać prace na konkurs „Budowa Nowych Tychów w moich wspomnieniach” ogłoszony przez Muzeum Miejskie w Tychach.



Podaruj wspomnienia

(2010-09-02) - historia mówiona

Muzeum Warszawskiej Pragi apeluje do osób pamiętających dawną Pragę o podzielenie się swoimi wspomnieniami - zostaną one w przyszłości udostępnione zwiedzającym, podobnie jak stare zdjęcia, filmy, dokumenty i zabytkowe przedmioty.



Pamiętnik biedy i wykluczenia

(2010-09-02) - konkursy

Co najmniej co szósty Polak żyje w ubóstwie. Jednak ponura statystyka nie trafia do wyobraźni prawodawców i żyjących w dostatku obywateli. Przemówić do nich mają pamiętniki osób dotkniętych biedą.



Opowieść za dziesięć tysięcy

(2010-09-01)

- Wspaniałe są spotkania z ludźmi - bohaterami dnia codziennego - zwierzyła się w rozmowie z portalem PiszemyWspomnienia.pl Małgorzata Kalicińska, prowadząca program „Opowiedz nam swoją historię” w TVP2, którego emisja rozpocznie się 6 września.



Co w Mrożku gra

(2010-09-01)

Pierwszy tom „Dziennika” Sławomira Mrożka zostanie
zaprezentowany w obecności autora 23 września w Krakowie – potwierdziła w rozmowie z portalem PiszemyWspomnienia.pl Iwona Haberny z Wydawnictwa Literackiego.



Mój profil – nie twój interes

(2010-09-01) - pamiętnik 2.0

- Polska potrzebuje ustawy zakazującej wykorzystywania informacji o życiu prywatnym użytkowników portali społecznościowych – oświadczył w rozmowie z PiszemyWspomnienia.pl Józef Oleksy.



„Solidarność” na torach

(2010-09-01) - historia mówiona

Czternaście stacji, prawie cztery tysiące przejechanych kilometrów i około... 150 zebranych wspomnień - to część statystyki akcji Wagon2010.lublin.pl związanej z 30. rocznicą letnich strajków 1980 r. i powstania Solidarności.



Szwedzki model z polskim akcentem

(2010-09-01) - historia mówiona

W Muzeum Marynarki Wojennej w Karlskronie Polacy mogą zostawić wspomnienia z okresu zimnej wojny – pisze w korespondencji ze Szwecji Piotr Skura.



Czy mnie jeszcze pamiętasz...

(2010-09-01) - konkursy

Dziś pierwszy dzwonek. Dobra okazja do wspomnień. Czy pamiętasz swoje podręczniki? Lubiłeś je, a może budziły w tobie lęk? Weź udział konkursie. Masz czas do końca października.



Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wiem



e-poczta




w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>