HollyŁódź w Honoratce
        Piszemy Wspomnienia

niedziela, 20 czerwca 2021

HollyŁódź w Honoratce

HollyŁódź w Honoratce

(2011-07-08)


Roman Polański, Marek Piwowski, Jerzy Skolimowski, Andrzej Wajda, Ewa Wiśniewska, Janusz Gajos, Krzysztof Zanussi i Kazimierze Kutz – to tylko część znanych postaci wspominających dawną łódzką kawiarnię "Honoratka" w filmie dokumentalnym Leopolda Rene Nowaka realizowanym we współpracy z Muzeum Kinematografii.

Roman Polański, Marek Piwowski, Jerzy Skolimowski, Andrzej Wajda, Ewa Wiśniewska, Janusz Gajos, Krzysztof Zanussi i Kazimierze Kutz – to tylko część znanych postaci wspominających dawną łódzką kawiarnię "Honoratka" w filmie dokumentalnym Leopolda Rene Nowaka realizowanym we współpracy z Muzeum Kinematografii

Twórca zainteresował się "Honoratką", bo uważa ją za "swoistą historię polskiej powojennej kinematografii". Tu – na zapleczu Piotrkowskiej - było miejsce codziennych spotkań i rozrywki ludzi filmu. Tu Roman Polański miał wymyśleć "Dwóch ludzi z szafą" i "Nóż w wodzie". Tu rodziły się małżeństwa – m.in. Romana Polańskiego (z Barbarą Kwiatkowską) i Henryka Kluby, a także niezliczone przelotne związki. Wnętrze kawiarni pojawiło się w jednym z odcinków "Stawki większej niż życie" ("Ostatnia szansa").

Zarejestrowane wspomnienia obejrzał w krakowskim domu Leopolda Nowaka dziennikarz Jacek Szczerba. W piątkowej "Gazecie Wyborczej" wyjaśnił, że filmowcy garnęli się do "Honoratki" nie tylko z powodu atmosfery kawiarni, ale także trudności lokalowych – "młodzi ludzie nie mieli mieszkań, żyli w akademiku albo w wynajmowanych pokojach, więc spotykali się na mieście".

Wśród bywalców kawiarni byli nie tylko filmowcy, ale także malarze, poeci, pisarze: Jan Sztaudynger, Jerzy Kosiński, Jarosław Marek Rymkiewicz. Przychodziły do niej najpiękniejsze kobiety, w tym słynna PRL-owska celebrytka Ewa Frykowska, babcia Agnieszki Frykowskiej, "Frytki". (ike)

Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>