J-23 znowu nadaje
        Piszemy Wspomnienia

piątek, 24 września 2021

J-23 znowu nadaje

J-23 znowu nadaje

(2012-10-18)


W środę w warszawskim klubie Fabryka Trzciny Stanisław Mikulski zaprezentował swoją wspomnieniową książkę "Niechętnie o sobie".

W środę w warszawskim klubie Fabryka Trzciny Stanisław Mikulski zaprezentował swoją wspomnieniową książkę "Niechętnie o sobie".

Aktor wyznaje: "Czy pamiętają Państwo Hansa Klossa? Bywały takie momenty, że ja pragnąłem o nim za wszelką cenę zapomnieć. Kończyło się jednak tym, czym zawsze kończy się walka z wiatrakami: świat mi na to nie pozwalał. Nawet w odległej Mongolii, i to po wielu latach od nakręcenia "Stawki większej niż życie", byłem rozpoznawany na ulicy, a co dopiero podczas spacerów Chmielną, moją ulicą w Warszawie".

Stanisław Mikulski nazywa Klossa rolą wybuchową, która zaważyła na jego karierze, bo wciąż pozostawał polskim (a właściwie radzieckim) agentem w mundurze oficera Abwehry: "Nawet nie doczekałem szansy na zmianę emploi. Po prostu zbyt wolno zmieniałem się fizycznie – wtedy i teraz też. Lata płynęły, a ja ciągle byłem Klossem".

Ta rola ciągnęła się za nim po przemianach ustrojowych: "…byli i tacy, którzy chcieli tajemnicę, dla kogo pracował J-23, wyciągnąć ode mnie za wszelką cenę. Rzeczywiście wspomnę tu czasy, gdy pytania dotyczące orientacji politycznej Klossa stawiano już całkiem na serio. I to komu? Mnie! Stanisławowi Mikulskiemu! I zarzucano mi, że jestem z KGB czy GRU, radzieckiego wywiadu".

Do dziś aktor czuje, że ludzie częściej widzą w nim Klossa niż Mikulskiego. To jeden z powodów, który skłonił go do autobiograficznej książki. Decydujący wpływ na jej powstanie miała jednak żona aktora, przez wiele miesięcy nakłaniała go do spisania wspomnień, aż w końcu sięgnęła do szantażu, którego sensu Mikulski nie zdradził. (ike)

Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>