Krajna czeka na wspomnienia
        Piszemy Wspomnienia

niedziela, 20 czerwca 2021

Krajna czeka na wspomnienia

Krajna czeka na wspomnienia

(2011-03-31)


Do końca lipca można nadsyłać wspomnienia na konkurs "Tradycja i kultura Krajny" zorganizowany przez Krajeńskie Stowarzyszenie Kulturalne w Więcborku. Autorzy prac mogą liczyć na wydanie ich drukiem.

Do końca lipca można nadsyłać wspomnienia na konkurs "Tradycja i kultura Krajny" ogłoszony dziś przez Krajeńskie Stowarzyszenie Kulturalne w Więcborku. Autorzy prac mogą liczyć na wydanie ich drukiem.

Ramy czasowe wspomnień to okres od 1920 do 2000 r.: II Rzeczpospolita, kampania wrześniowa, okupacja hitlerowska, przejście frontu w 1945 r., PRL, pierwsze dziesięciolecie III RP.

Krajna leży między Wielkopolską i Kaszubami. Jak podkreślają organizatorzy konkursu, wiek XX "sprowadził na mieszkańców Krajny wiele cierpień, ale przyniósł także chwile, dzięki którym mogliśmy poczuć się szczęśliwi i dumni. Wszystko to nie doczekało się, niestety, szerszego opracowania i trwa jedynie we wspomnieniach żywych świadków przeszłości. Chcielibyśmy, póki to jeszcze możliwe, ocalić od zapomnienia wspomnienia ludzi żyjących i działających w tym okresie".

Konkurs adresowany jest, jak piszą organizatorzy, "do wszystkich ludzi, którzy mieszkali lub mieszkają na Krajnie, a także do tych, którzy zetknęli się z Regionem jedynie przelotnie, lecz zachowali o nim jakieś interesujące wspomnienia. Mogą do niego przystąpić wszyscy, którzy zechcą podzielić się swoimi obserwacjami, doświadczeniami, zapamiętanymi obrazami zdarzeń, ludzi, rzeczy, własnych emocji i refleksji z ciekawych i trudnych lat historii Krajny".

Krajeńskie Stowarzyszenie Kulturalne liczy, że nadsyłane prace będą szczere, rzetelne i konkretne, nasycone opisami wydarzeń i osobistych przeżyć, uzupełnione o fotografie, dokumenty, korespondencję. Autorzy trzech najlepszych wspomnień otrzymają nagrody o wartości tysiąca, siedmiuset i czterystu złotych. 50 wyróżnionych prac zostanie wydanych drukiem we wspólnym zbiorze. (ike)


szczegóły i regulamin konkursu >>>
Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>