Lew od seksu
        Piszemy Wspomnienia

niedziela, 20 czerwca 2021

Lew od seksu

Lew od seksu

(2013-07-09)


Uczył seksu poborowych i gospodynie wiejskie. Karolowi Wojtyle szczegółowo wyjaśnił rodzaje masturbacji. O tym wszystkim prof. Zbigniew Lew-Starowicz pisze w autobiografii "Pan od seksu", która ukaże się w sierpniu w krakowskim wydawnictwie Znak.

Uczył seksu poborowych i gospodynie wiejskie. Karolowi Wojtyle szczegółowo wyjaśnił rodzaje masturbacji. O tym wszystkim prof. Zbigniew Lew-Starowicz pisze w autobiografii "Pan od seksu", która ukaże się w sierpniu w krakowskim wydawnictwie Znak.

Podsumowanie życia i pracy zbiega się ze zbliżającymi się 70. urodzinami autora. Zbigniew Lew-Starowicz – wnuk powstańca styczniowego, syn uczestnika wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r., a po wojnie wykładowcy w szkole oficerskiej – także włożył mundur. Studiował w Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Już w latach 60. rozpoczął badania nad seksualnością i wiedzą o seksie Polaków. Zaczął od żołnierzy służby zasadniczej w Siedlcach, prowadził także poradnię dla żon zawodowych wojskowych. Nie stronił od wyjazdów w teren – np. niósł wiedzę o antykoncepcji na spotkania kół gospodyń wiejskich.

W tygodniku "Przekrój" seksuolog ujawnił, że na zlecenie kardynała Stefana Wyszyńskiego przeprowadzał eksperymenty, które miały zidentyfikować wśród słuchaczy seminariów duchownych homoseksualistów. Wiedza o masturbacji, którą podzielił się z przyszłym papieżem, przydała się kardynałowi Wojtyle do opracowania instrukcji dla spowiedników, jak ją traktować w kategoriach grzechu.

W PRL Zbigniew Lew-Starowicz był głównie znany z łamów studenckiego tygodnika "ITD", w którym od 1967 r. miał stały felieton edukacyjny. W "Przekroju" wspominał: "Dziewczyny pytały w listach, czy przez pocałunek można zajść w ciążę lub czy seks przed ślubem to grzech. Chłopców interesowało: "Czy w oczach mojej dziewczyny mogę dostrzec, że jest dziewicą?".

Znak tak zachęca do sięgnięcia po autobiografię seksuologa: "W swoim gabinecie przyjmował księży, polityków, biznesmenów, artystów, a nawet pracowników tajnych służb i mafiozów! Z jakimi najdziwniejszymi problemami profesor Lew-Starowicz miał do czynienia w swojej praktyce? I czemu zaczął palić fajkę? Profesor Lew-Starowicz napisał wiele książek, ta - po raz pierwszy – jest o nim: o jego miłości do wojska, o początkach pracy seksuologa i o jego skomplikowanych relacjach z Kościołem". (ike)

Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>