Miś z protezą
        Piszemy Wspomnienia

niedziela, 20 czerwca 2021

Miś z protezą

Miś z protezą

(2011-10-13)


"Moje pogodne dzieciństwo skończyło się 1 września 1939" – to tytuł wystawy w Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach, która będzie eksponowana do 29 kwietnia przyszłego roku.

"Moje pogodne dzieciństwo skończyło się 1 września 1939" – to tytuł wystawy w Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach, która będzie eksponowana do 29 kwietnia przyszłego roku.

Maciej Obara, dyrektor Muzeum Zabawek i Zabawy, mówił w czasie otwarcia wystawy, że jej celem jest uświadomienie najmłodszemu pokoleniu, jak bardzo jego dzieciństwo różni się od przeżyć rówieśników sprzed 70 lat.

Mebelki wykonane przez więźniów obozu Auschwitz-Birkenau, miś z protezą, który "przeżył" Powstanie Warszawskie, szmaciana lalka zrobiona na zesłaniu w Kazachstanie, filcowe kotki, zabawki, którymi bawiły się dzieci w obozie w Majdanku… Historie związane z większością prezentowanych zabawek zostały ocalone – wiadomo, kto się nimi bawił i w jakich okolicznościach.

W ramach ekspozycji urządzono prezentację multimedialną składającą się z fragmentów wspomnień osób, które jako dzieci przeżyły II wojnę światową. Opowiadają o utracie najbliższych, prześladowaniach, głodzie, strachu, bezdomności oraz o swoich zabawkach pomagających im przetrwać.

Fragmenty relacji pochodzą ze zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy, Muzeum Auchwitz-Birkenau oraz z kilkunastu tomów wspomnień wydanych przez Fundację "Moje Wojenne Dzieciństwo", która zajmuje się zbieraniem dokumentów i wspomnień o losie dzieci w czasie wojny.

Wystawie towarzyszy szeroki program edukacyjny dla uczniów, obejmujący m.in. spotkania ze świadkami historii – opowiedzą oni o swoim wojennym dzieciństwie. (ike)

Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>