Nina Andrycz wciąż wspomina
        Piszemy Wspomnienia

piątek, 24 września 2021

Nina Andrycz wciąż wspomina

Nina Andrycz wciąż wspomina

(2012-09-12)


"Patrzę i wspominam" – to tytuł kolejnej wspomnieniowej książki Niny Andrycz, która za trzy lata skończy sto lat.

"Patrzę i wspominam" – to tytuł wspomnieniowej książki Niny Andrycz, która za trzy lata skończy sto lat.

"Jeśli ja, po rozstaniu się z Teatrem, nie umarłam, to tylko dlatego, że nadal chciałam się uczyć. Jak mam teraz żyć, nie tonąc we wspomnieniach, w tęsknotach za oklaskami czy w smutkach losowo pogłębiającej się samotności?... Jak stworzyć w myślach nieegocentryczne, a zatem lepsze, bo mądrzejsze, jutro?" – pyta aktorka w 456-stronicowej autobiografii wydanej przez Książkę i Wiedzę.

Ta gorycz jest zrozumiała – Nina Andrycz całkowicie poświęciła się scenie. Nie chciała mieć dzieci, bo – jak twierdzi – byłoby to nie do pogodzenia z karierą aktorską. Debiutowała w wileńskim Teatrze na Pohulance w 1934 r., a od 1935 była związana z warszawskim Teatrem Polskim.

"Patrzę i wspominam" to trzecia autobiograficzna książka Niny Andrycz. W "My – rozdwojeni" opowiedziała o dzieciństwie, wczesnej młodości, studiach w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej w Warszawie, początkach przerwanej przez wojnę kariery, klimacie artystycznym stolicy lat 30.

Drugą książkę zatytułowała "Bez początku, bez końca". Opisała w niej m.in. rozkwit kariery aktorskiej, małżeństwo z wieloletnim premierem Józefem Cyrankiewiczem, zagraniczne podróże, życie elit PRL. (ike)

Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>