Numer 4427 przedstawia
        Piszemy Wspomnienia

czwartek, 17 czerwca 2021

Numer 4427 przedstawia

Numer 4427 przedstawia

(2010-09-13)


Władysław Bartoszewski, numer obozowy 4427, przedstawi swoją najnowszą książkę „Mój Auschwitz” w czwartek, 16 września, o godzinie 18.00 w Empiku przy ul. Marszałkowskiej 104/122 w Warszawie.

Władysław Bartoszewski, numer obozowy 4427, przedstawi swoją najnowszą książkę „Mój Auschwitz” w czwartek 16 września o godzinie 18.00 w Empiku Junior przy ul. Marszałkowskiej 104/122 w Warszawie. Spotkanie z Władysławem Bartoszewskim oraz współautorami książki – Piotrem Cywińskim i Markiem Zającem - poprowadzi redaktor naczelny miesięcznika „Focus” Michał Wójcik.

22 września minie 70 lat od dnia, w którym 18-letni wówczas Władysław Bartoszewski, zatrzymany w czasie obławy na Żoliborzu, trafił do obozu Auschwitz wraz z tzw. drugim transportem warszawskim. Numer 4427 przebywał w nim 199 dni – został zwolniony 8 kwietnia 1941 r. w wyniku starań Polskiego Czerwonego Krzyża. Bartoszewski, odpowiadając na pytania Piotra Cywińskiego i Marka Zająca (zasadniczą część książki stanowi wywiad-rzeka), po raz pierwszy szczegółowo opisuje pobyt w Auschwitz i wpływ tego miejsca na dalsze życie.

We wstępie do wydanej przez Znak książki Bartoszewski pisze, że „dzieje Auschwitz to suma indywidualnych losów, cierpień, pamięci”. Podkreśla, że to historia niedopowiedziana, bowiem brakuje w niej relacji tych wszystkich, którzy w obozie zginęli. Pozostawienie wspomnień to obowiązek żyjących, z którego Bartoszewski się wywiązał: „Opowiedziałem, dałem świadectwo. Ostatni z nas odchodzą. Zostaną nasze historie”.
„Mój Auschwitz” to już druga autobiograficzna książka Władysława Bartoszewskiego wydana przez Znak w tym roku. Poprzednia – „Życie trudne, lecz nie nudne. Ze wspomnień Polaka w XX wieku” - ukazała się w lutym na jego 88. urodziny. (ike)
Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>