One im pokażą
        Piszemy Wspomnienia

wtorek, 28 września 2021

One im pokażą

One im pokażą

(2012-06-29)


Krystyna Janda w roli Danuty Wałęsy, a żona legendarnego przywódcy "Solidarności" obserwuje sceniczną Danutę Wałęsę z widowni. Co robi Lech Wałęsa? Siedzi obok żony czy pęka z zazdrości w willi przy Polanki?

Krystyna Janda w roli Danuty Wałęsy, a żona legendarnego przywódcy "Solidarności" obserwuje sceniczną Danutę Wałęsę z widowni. Co robi Lech Wałęsa? Siedzi obok żony czy pęka z zazdrości w willi przy Polanki?

Na 11 października w Teatrze Polonia w Warszawie zaplanowano premierę sztuki napisanej na podstawie autobiografii Danuty Wałęsy "Marzenia i tajemnice". Próby mają rozpocząć się pod koniec sierpnia. Spektakl reżyseruje Janusz Zaorski, zaś w głównej roli wystąpi Krystyna Janda, artystka i równocześnie właścicielka Teatru Polonia.

"Ta książka jest napisana życiem" – mówiła Danuta Wałęsa w czasie jednego ze spotkań. "Marzenia i tajemnice" okazały się bestsellerem. Jej sukces zapewne powtórzy wersja sceniczna z udziałem artystki, która zagrała m.in. w głośnych filmach politycznych Andrzeja Wajdy – "Człowieku z marmuru", "Bez znieczulenia", "Człowieku z żelaza".

Prawdopodobnie 30 listopada i 1 grudnia sztuka o Danucie Wałęsie zostanie gościnnie wystawiona na deskach Starego Teatru w Krakowie, z którym od 1963 r. współpracuje Andrzej Wajda. Na grudzień zapowiedziano premierę filmu Wajdy o Lechu Wałęsie. Przypadek? A może zemsta.

Krystyna Janda podobno chciała zagrać w filmie Wajdy Henrykę Krzywonos, tramwajarkę, która miała wielki udział w sukcesie strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r. Mówiła o tym sama Ludwika Krzywonos. Jednak Wajda obsadził w roli tramwajarki znacznie bardziej podobną do niej Dorotę Wellman.

Jednym ze źródeł sukcesu książki Danuty Wałęsy była atmosfera skandalu, podgrzewana przez zapalczywego i rozgniewanego męża. "Marzenia i tajemnice" traktowano jako swego rodzaju bunt, a nawet zemstę za wieloletnie trudne życie w cieniu sławnego męża.

Jeśli spektakl z udziałem Jandy też będzie podszyty porachunkami osobistymi, to będziemy świadkami niebywałej rywalizacji dwóch duetów. Mecz Danuta Wałęsa i Krystyna Janda kontra Lech Wałęsa i Andrzej Wajda zapowiada się nie gorzej niż finał Euro 2012. Biegnijcie do kas! (ike)

Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>