Podziel się bibelotem
        Piszemy Wspomnienia

wtorek, 28 września 2021

Podziel się bibelotem

Podziel się bibelotem

(2012-01-18)


Muzeum Historyczne Miasta Krakowa prosi mieszkańców o wypożyczenie pamiątkowych przedmiotów, które będą eksponowane na organizowanej w czerwcu br. w kamienicy Hipolitów wystawie "We władzy bibelotów".

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zwróciło się do mieszkańców o wypożyczenie pamiątkowych przedmiotów, które będą eksponowane na organizowanej w czerwcu br. w kamienicy Hipolitów wystawie "We władzy bibelotów".

- Każdy chyba ma jakieś drobne przedmioty, które ozdabiają jego mieszkanie albo przypominają kogoś lub wiążą się z jakimś zdarzeniem. Drobiazgi takie, traktowane z wyrozumiałą pobłażliwością, zajmują jednak poczesne miejsce w pamięci właściciela. Przedmioty te posiadają niejako władzę nad nim, właśnie ze względu na sentyment z nimi związany. Dlatego taki jest tytuł wystawy – tłumaczą pracownicy muzeum.

Pamiątkowe przedmioty – "nośnik" indywidualnej lub rodzinnej pamięci - od lat są wykorzystywane w przedsięwzięciach artystycznych. W 2005 r. mieszkańcy Nowej Huty przynosili do miejscowego teatru "Łaźnia" pamiątki, opowiadali związane z nimi historie, które zostały wykorzystane w przedstawieniu teatralnym. Wśród wystawionych na scenie "bibelotów" znalazły się m.in. bumerang, trąbka, kostka Rubika, otwieracz zrobiony z naboju do karabinu, hełmofon, kamień odłupany z pomnika Lenina. Zapewne bibeloty starego mieszczańskiego Krakowa będą tworzyć zupełnie inny obraz miasta niż pamiątki z wybudowanej po wojnie "socjalistycznej" Nowej Huty”. (ike)

Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>