Sceny z życia Szumowskiej
        Piszemy Wspomnienia

wtorek, 28 września 2021

Sceny z życia Szumowskiej

Sceny z życia Szumowskiej

(2012-02-24)


4 kwietnia trafi do sprzedaży autobiograficzny wywiad rzeka z Małgorzatą Szumowską, reżyserką rozpowszechnianego obecnie w kinach "Sponsoringu" - filmu o prostytucji młodych kobiet i problemach seksualności z udziałem francuskiej gwiazdy Juliette Binoche.

4 kwietnia trafi do sprzedaży autobiograficzny wywiad rzeka z Małgorzatą Szumowską, reżyserką rozpowszechnianego obecnie w kinach "Sponsoringu" - filmu o prostytucji młodych kobiet i problemach seksulaności z udziałem francuskiej gwiazdy Juliette Binoche.

W książce "Kino to szkoła przetrwania" reżyserka opowiada nie tylko o swojej pracy na planie, świecie filmu i mechanizmach rządzących kinematografią, lecz wraca także do dzieciństwa. Małgorzata Szumowska pochodzi ze znanej krakowskiej rodziny. Jej matka, Dorota Terakowska, była dziennikarką, reportażystką, pisarką. Podobnie jak ojciec reżyserki, który zasłynął jako redaktor naczelny "Gazety Krakowskiej" w czasach pierwszej "Solidarności". Szumowska twierdzi, że po nim odziedziczyła skłonność do buntu.

Siostrą reżyserki jest dziennikarka i pisarka Katarzyna T. Nowak, autorka m.in. książki "Moja mama czarownica. Opowieść o Dorocie Terakowskiej". Szumowska w swojej twórczości także odwołuje się do wątków osobistych. Taki charakter miał jej film "33 sceny z życia" opowiadający o niemal jednoczesnej utracie obojga rodziców. Tak właśnie było w jej życiu.

Wywiad rzekę z Szumowską przeprowadziła Agnieszka Wiśniewska, wydaje ją Krytyka Polityczna, zaś sponsoruje Polski Instytut Sztuki Filmowej. (ike)

Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>