Świadectwo niewolnika
        Piszemy Wspomnienia

piątek, 24 września 2021

Świadectwo niewolnika

Świadectwo niewolnika

(2012-01-31)


Historycy z Akademii Pomorskiej w Słupsku proszą o kontakt z uczelnią byłych robotników przymusowych wykorzystywanych przez III Rzeszę. Zamierzają spisać ich wspomnienia z tego okresu.

Historycy z Akademii Pomorskiej w Słupsku proszą o kontakt byłych robotników przymusowych wykorzystywanych przez III Rzeszę. Zamierzają spisać ich wspomnienia z tego okresu.

Zespół, którym kieruje prof. Wojciech Skóra, chce utrwalić dla przyszłych pokoleń osobiste świadectwa robotników przymusowych zatrudnionych w gospodarstwach rolnych, fabrykach, usługach, domach na terenie obecnego Pomorza Zachodniego i Brandenburgii.

Projekt jest m.in. reakcją na tzw. poprawność polityczną, wynikającą z bardzo dobrych obecnie relacji polsko-niemieckich. Zgodnie z nią podkreśla się dobre traktowanie Polaków przez zmuszających ich do pracy Niemców, usuwa zaś w cień traktowanie ich jak niewolników i podludzi. Prawda – jak twierdzi prof. Skóra – jest inna. Potwierdza to pomnik w Słupsku upamiętniający 24 rozstrzelanych 7 marca 1945 r. przez hitlerowców robotników przymusowych. (ike)

Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>