Uskrzydlony Mielec
        Piszemy Wspomnienia

piątek, 24 września 2021

Uskrzydlony Mielec

Uskrzydlony Mielec

(2012-05-15)


Do 12 czerwca można nadsyłać prace na konkurs "Lotnicze wspomnienia moich najbliższych", któremu patronują Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu.

Do 12 czerwca można nadsyłać prace na konkurs "Lotnicze wspomnienia moich najbliższych", któremu patronują Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu.

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas piątych i szóstych szkół podstawowych z Mielca i okolic. Zadaniem uczestników jest spisanie wspomnień bliskiej osoby (członka rodziny lub sąsiada) z okresu, gdy pracowała ona w zakładach lotniczych.

Organizatorzy konkursu – Miejska Biblioteka Publiczna i mielecki Klub Miłośników Lotnictwa – chcą, by to przedsięwzięcie spopularyzowało miejscowe tradycje lotnicze.

Sięgają one końca lat 30. minionego wieku, gdy w ramach budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego powstały Państwowe Zakłady Lotnicze w Mielcu. Uruchomiono tu produkcję nowoczesnych dwusilnikowych bombowców "Łoś". Po wojnie przedsiębiorstwo – znane jako Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego PZL-Mielec – produkowało m.in. samoloty szkolno--treningowe "Iskra". Obecnie firma działa pod nazwą Polskie Zakłady Lotnicze, należy do amerykańskiego koncernu Sikorsky Aircraft Corporation, produkuje samoloty i śmigłowce.

W zakładach pracowało kilka pokoleń mieszkańców Mielca i okolic, w szczytowym okresie – w latach 80. – firma zatrudniała 20 tys. osób. Niemalże w każdej rodzinie jest ktoś związany z PZL.

Autorzy najlepiej ocenionych przez jury prac otrzymają nagrody ufundowane przez organizatorów i sponsora. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na 20 czerwca. (ike)

Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>