Uwaga na fałszywki!
        Piszemy Wspomnienia

wtorek, 28 września 2021

Uwaga na fałszywki!

Uwaga na fałszywki!

(2012-01-02)


Do 6 stycznia w warszawskiej galerii "81 stopni" przy ul. Kłopotowskiego 38 można obejrzeć wystawę fotografii Ewy Doroszenko "Fałszywe wspomnienia".

Do 6 stycznia w warszawskiej galerii "81 stopni" przy ul. Kłopotowskiego 38 można obejrzeć wystawę fotografii Ewy Doroszenko "Fałszywe wspomnienia".

Objaśniając ideę wystawy, 28-letnia plastyczka z Torunia stwierdza: "Wykreowane historie mogą wydawać się na tyle realne, że jesteśmy w stanie bezwarunkowo w nie uwierzyć. Rozpoznając w fotografiach pewne zdarzenia, mamy poczucie czegoś znanego, choć nie możemy sobie przypomnieć, skąd znamy stworzoną opowieść, gdzie i kiedy miała ona miejsce. Silne i sugestywne doznanie fałszywej znajomości, uczucie déja vu, potrafi nami zawładnąć w najmniej oczekiwanym momencie. Na podstawie ledwie wyczuwalnych wskazówek konstruujemy zdarzenia "z przeszłości" wraz z ich tłem w czasie i przestrzeni. Sytuacje te, choć wydają się znane, w rzeczywistości mogą okazać się jedynie podobne do tych realnych".

Zaprezentowane przez Ewę Doroszenko fotografie mają wywołać u widzów wspomnienia zdarzeń, które nigdy się nie wydarzyły. Mechanizm "wszczepiania" fałszywych wspomnień od lat jest znany pscyhologom. W przeprowadzonym wiele lat temu przez amerykańską psycholog prof. Elisabeth Loftus eksperymencie starsi bracia wmówili młodszym, że we wczesnym dzieciństwie zgubili się w hipermarkecie - młodsi bracia uznali ten fałszywy fakt za prawdziwe wspomnienie, uzupełniając je własnymi, rzekomo zapamiętanymi, szczegółami.

Fałszywe wspomnienia powstają najczęściej w wyniku presji otoczenia - najbliższych osób, do których mamy zaufanie, a także autorytetów oraz mediów podpowiadających, kim powinniśmy byli być w przeszłości. Jeśli chcemy uczciwie opisać swoje życie, uważajmy na fałszywki.(ike)

Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>