W ciemności
        Piszemy Wspomnienia

niedziela, 20 czerwca 2021

W ciemności

W ciemności

(2011-12-30)


5 stycznia 2012 r. na ekrany kin wejdzie film Agnieszki Holland "W ciemności" opowiadający o autentycznej historii ratowania Żydów we Lwowie przez Polaka Leopolda Sochę.

5 stycznia 2012 r. na ekrany kin wejdzie film Agnieszki Holland "W ciemności" opowiadający o autentycznej historii ratowania Żydów we Lwowie przez Polaka Leopolda Sochę.

Scenariusz "W ciemności" powstał w oparciu o książkę Roberta Marshalla "W kanałach Lwowa", a także wspomnienia Krystyny Chiger "Dziewczynka w zielonym sweterku" wydane w języku polskim w marcu br. przez PWN.

W 1943 r. Ignacy Chiger, ojciec Krystyny, kierował 21-osobową grupą Żydów, którzy wykonanym przez siebie podkopem uciekli z getta do kanałów. Stały się one dla nich na 14 miesięcy domem. Za pieniądze (przed wojną Chiger był właścicielem jednego z najdroższych sklepów we Lwowie „Złote tekstylia”) zbiedzy otrzymywali od robotników konserwujących kanały żywność, prasę, karbid do lamp naftowych. Najbardziej aktywnym spośród nich był Leopold Socha, dobrze znany przed wojną policji we Lwowie przestępca.

Socha pomagał Żydom także wtedy, gdy skończyły im się pieniądze. Między nim a skazanymi przez hitlerowców na śmierć ludźmi wytworzyła się bliska więź emocjonalna. Najbardziej był związany z Krystyną Chiger, "dziewczynką w zielonym sweterku".

Ten podarowany przez babcię sweterek nie tylko chronił przed zimnem. Był wspomnieniem dawnego luksusu - mieszkania z dwiema łazienkami, czterema sypialniami, domem dla lalek, kontrastującego z przesyconymi zapachem fekaliów kanałami.

Krystyna, jej rodzice i brat ocaleli. W 1957 r. wyjechali z Polski do Izraela, stamtąd Krystyna przeniosła się do USA. Zamieszkała w Nowym Jorku, pracowała jako stomatolog. Przez dziesiątki lat nie rozstawała się ze swoim zielonym sweterkiem. Obecnie jest on eksponowany na wystawie w nowojorskim Muzeum Holocaustu. (ike)

Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>