Wyreżyserował własne życie
        Piszemy Wspomnienia

wtorek, 03 października 2023

Wyreżyserował własne życie

Wyreżyserował własne życie

(2010-11-05)


"Małą maturę 1947" Janusza Majewskiego obejrzymy w kinach najwcześniej za kilka miesięcy. Za to już w sobotę i niedzielę Janusz Majewski na krakowskich Targach Książki będzie podpisywał swoją autobiograficzną książkę "Mała matura", wydaną przez warszawską oficynę Marginesy.

„Małą maturę 1947” Janusza Majewskiego obejrzymy w kinach najwcześniej za kilka miesięcy. Za to już w sobotę i niedzielę Janusz Majewski na krakowskich Targach Książki będzie podpisywał swoją autobiograficzną książkę „Mała matura”, wydaną przez warszawską oficynę Marginesy.

Reżyser urodził się w 1931 r. we Lwowie. W książce opowiada o szczęśliwym dzieciństwie spędzonym w pięknym mieście, które przerwała wojna. Zmuszony pod koniec wojny do opuszczenia Lwowa trafia wraz z rodziną do Krakowa, podejmuje naukę w gimnazjum.
Mała matura zdana w 1947 r. to symbol pierwszych egzaminów z dojrzałości.

„Mała matura” nie jest scenariuszem. Przeciwnie – Janusz Majewski napisał scenariusz do filmu „Mała matura 1947” w oparciu o ostatnią część własnej książki. Autobiograficzny obraz zdobył nagrodę specjalną jury na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i liczne ciepłe recenzje. W filmie zobaczymy m.in. Artura Żmijewskiego, Wiktora Zborowskiego, Mariana Opanię, Wojciecha Pszoniaka, Olgierda Łukaszewicza, Sonię Bohosiewicz, a także Marka Kondrata, który ogłosił kilka lat temu o zakończeniu kariery aktorskiej.

Pierwotnie planowaną na jesień premierę filmu odłożono do przyszłego roku. Jak powiedziała PiszemyWspomnienia.pl przedstawicielka Monolith Films, dystrybutora filmu, przyczyną jest ogromny natłok premier i obawa, że artystyczny projekt zginie w powodzi produkcji komercyjnych. (ike)

Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>