Z Kresów do Jarocina
        Piszemy Wspomnienia

niedziela, 20 czerwca 2021

Z Kresów do Jarocina

Z Kresów do Jarocina

(2011-05-20)


Muzeum Regionalne w Jarocinie zamierza zebrać, nagrać i spisać wspomnienia mieszkańców pochodzących z terenów Kresów Wschodnich.

Muzeum Regionalne w Jarocinie zamierza zebrać, nagrać i spisać wspomnienia mieszkańców pochodzących z terenów Kresów Wschodnich.

W okresie II wojny światowej i po jej zakończeniu ziemia jarocińska była świadkiem kilku fal migracji – hitlerowcy wysiedlali stąd Polaków na teren tzw. Generalnej Guberni, później ludność niemiecka została przesiedlona stąd do Niemiec, wreszcie przybyli tu Polacy z Kresów Wschodnich.

Historie przesiedleń z Kresów Wschodnich są najsłabiej zbadanym i udokumentowanym wątkiem najnowszej historii regionu. W zbiorach muzeum w Jarocinie znajdują się jedynie nieliczne wspomnienia, a także kopie zdjęć i dokumentów ukazujących losy jarocińskich repatriantów.

Muzeum interesują relacje wojenne (wkroczenie Armii Radzieckiej na wschodnie ziemie Rzeczypospolitej i wywózki na Syberię, agresja Niemiec na ZSRR i okupacja hitlerowska Kresów, zagłada ludności żydowskiej, zbrodnie ukraińskich nacjonalistów, udział w ruchu oporu i regularnej armii) oraz powojenne – osiedlenie w nowym miejscu, nowe warunki życia, problemy z adaptacją, relacje z sąsiadami.

Osoby, które chcą się podzielić swoimi historiami, proszone są o kontakt z Muzeum Regionalnym w Jarocinie. (ike)

Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>